Broń do biathlonu w pigułce

Biathlon czyli inaczej dwubój zimowy, to bardzo specyficzna dyscyplina sportowa, która łączy w sobie strzelectwo z biegami narciarskimi. Jego początków można się dopatrywać w manewrach norweskich żołnierzy, którzy na nartach patrolowali zimowe rubieże kraju. Pierwsze oficjalne zawody w dwuboju zimowym odbyły się pomiędzy oddziałami norweskich sił pogranicznych a z czasem zaczęły być popularne na terenie wszystkich krajów skandynawskich. Obecnie ten sport popularny jest również w Niemczech i Rosji.

Najbardziej interesującą częścią biathlonu jest z pewnością strzelanie. Broń do biathlonu to bardzo precyzyjne karabinki małokalibrowe o skomplikowanej konstrukcji i specyficznym wyposażeniu. Faktycznie mówiąc o broni biathlonowej, mamy na myśli karabiny sportowe przystosowane do trudnych warunków biegowych oraz niskich temperatur i opadów śniegu. Broń do biathlonu zasilana jest popularną amunicją bocznego zapłonu .22 Long Rifle. Używana jest ona przede wszystkim w celach sportowych. Jak wskazuje sama nazwa naboju, pocisk ma kaliber 5,6 mm (czyli 0,22 część cala). Cechuje go niewielka masa i relatywnie niska prędkość wylotowa – idealne parametry do strzelania sportowego.

Broń do biathlonu używana jest w warunkach znacznie cięższych niż karabinki służące do strzelania w zamkniętych strzelnicach. Ponieważ dwubój zimowy jest dyscypliną biegową i odbywającą się na czas, to bardzo ważne jest to aby mechanizmy karabinka biathlonowego działały błyskawicznie. Stąd też wykorzystuje się dwutaktowe zamki ryglowe. W przeciwieństwie do znanego z bojowych karabinów zamka czterotaktowego pracuje on bardzo szybko – cały proces przeładowania ogranicza się do dwóch szybkich ruchów. Cofniecie zamka powoduje usunięcie zużytej łuski i napięcie sprężyny kurka a ponowne przesuniecie go w przód, powoduje dosłanie kolejnego naboju i zaryglowanie broni. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć tą czynność broni do biathlonu posiada przedłużoną rączkę zamka. Dzięki niej zawodnik nie musi nawet zdejmować ręki z uchwytu karabinka, gdyż zaczep przeładowania znajduje się zasięgu kciuka.

Do precyzyjnego strzelania potrzebna jest broń dopasowana idealnie do budowy strzelca. Stąd też pełna regulacja wszystkich parametrów karabinka jest niezbędna do celnego oraz szybkiego oddawania strzałów. W karabinku biathlonowym regulacja jest identyczna z każdym innym karabinkiem sportowym i dotyczy długości kolby, wysokości baki policzkowej czy chwytu przedniego. Bardzo ważnym aspektem celnego strzelania jest też miękkość i regulacja położenia spustu. Zbyt twarda praca mechanizmu spustowego powoduje zbędne drgania przy oddawania strzału, a dla odmiany spust pracujący za miękko powoduje przedwczesne „zerwanie”. Broń do biathlonu jednak posiada kilka różnić w stosunku do standardowego karabinka sportowego. Jedną z nich jest stosowanie uchylnych osłon, zabezpieczających optykę oraz lufę przed opadami śniegu. Specyficzne jest również jego przenoszenie. Broń do biathlonu nie posiada standardowego pasa nośnego, ale specjalne szelki, na których przenoszony jest w trakcie biegu narciarskiego od stanowiska do stanowiska.