Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon narciarski. Jazda na nartach to sport dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję. Narciarstwo poprawia koordynację ruchową i równowagę, dotlenia organizm oraz wzmacnia mięśnie. Planując wyjazd na narty, trzeba najpierw skompletować sprzęt narciarski, taki jak narty, buty, kurtka narciarska, kask czy kombinezon. Warto też pomyśleć o kursie jazdy na nartach, aby doskonalić swoje umiejętności.

Jakie narty dla zaawansowanego, a jakie dla poczatkującego narciarza?

Sprawne i odpowiednio dopasowane narty to nie tylko większy komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Właściwy dobór nart to też szybsze rozwinięcie swoich narciarskich umiejętności. Warto postawić na sprzęt wysokiej jakości, który będzie dobrze służył przez długie lata.

Prawidłowy wybór nart to niełatwe zadanie. Przed zakupem nart trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, tak aby mieć pewność, że narty będą dobrane odpowiednio do potrzeb, umiejętności, ale też wzrostu czy wagi narciarza. Wiele zależy od tego, czy osoba, która wybiera narty, dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem, czy też może się już pochwalić pewnymi umiejętnościami w jeździe na nartach. Na początek warto wybrać narty miękkie, które są bardziej elastyczne i umożliwiają łatwiejszy skręt. Narty muszą też być odpowiedniej długości. Początkujący narciarze powinni wybrać narty sięgające mniej więcej do wysokości brody, narciarze bardziej zaawansowani mogą postawić na dłuższe narty, które zapewnią większą szybkość, ale i trudniejsze skręcanie. Narty powinny być przede wszystkim stabilne. Część środkowa nart powinna być nieco szersza, dzięki temu łatwiej będzie prowadzić narty, a także wykonywać drobne manewry. Narty powinny być uniwersalne i dobrze radzić sobie w różnych warunkach i na trasach o różnym stopniu trudności. Początkujący narciarze powinni wybierać narty, które dobrze sprawdzą się nawet na gorzej przygotowanych stokach, zapewnią bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie ułatwią jazdę osobie, której brakuje jeszcze umiejętności technicznych, np. narty z grupy allround. Narciarze zaawansowani mogą postawić na narty sportowe, np. front-racery lub modele allmountain. To narty uniwersalne i bezpieczne, a jednocześnie pozwalają one na większą prędkość czy bardziej zaawansowaną technikę jazdy.

Wśród polecanych nart często wyróżnia się narty Rossignol, dostępne zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. To lekkie i łatwe w kontrolowaniu narty, który dobrze sprawdzą się u osób, które chcą szlifować swoje narciarskie umiejętności. Narty Rossignol dostępne są w wielu modelach, można je więc dobrać odpowiednio do umiejętności narciarza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży narciarskiej?

Wybór nart to jeszcze nie wszystko, żeby być dobrze przygotowanym do jazdy na nartach. Przed wyjściem na stok równie ważna jest odzież narciarska. Konieczne będą przede wszystkim odpowiednie buty, ale też kombinezon, kurtka narciarska czy kask. Przydatne są też rękawiczki, które ochronią ręce przed zimnem, ale także otarciami, oraz gogle.

Wybierając buty narciarskie, koniecznie należy je najpierw zmierzyć. Buty muszą być dobrze dopasowane do stopy. Na początek warto wybrać buty, które nie będą zbyt sztywne. Buty narciarskie powinny być nieco mniejsze niż buty, które wybieramy na co dzień, tak aby odpowiednio trzymały stopę.

Warto też zwrócić uwagę na kurtki narciarskie. Zarówno kurtka narciarska damska, jak i kurtka narciarska męska muszą być przede wszystkim wygodne, tak aby nie krępować ruchów i zapewniać komfort podczas jazdy na nartach. Damska kurtka narciarska musi być wykonana z odpowiedniego materiału, żeby była lekka, a jednocześnie ciepła. Kurtka narciarska powinna przede wszystkim być uszyta z materiałów przystosowanych do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz czy wiatr. Warto postawić na kurtkę z dodatkową warstwą izolacyjną, regulowanym, odpinanym kapturem, kieszeniami czy regulowanymi mankietami pozwalającymi na szybkie i proste dopasowanie ich do nadgarstka.

Gdzie nauczyć się jeździć na nartach?

Kiedy już uda nam się skompletować sprzęt i ubranie narciarskie, czas pomyśleć o nauce jazdy na nartach. Największe ośrodki narciarskie w różnych częściach Polski oferują naukę jazdy na nartach czy snowboardzie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na kurs narciarstwa mogą się zapisać zarówno początkujący, jak i osoby, które mają już doświadczenie w nauce jazdy na nartach, ale chcą poprawić swoje umiejętności. Szkółka narciarska będzie świetnym miejscem na spędzenie np. okresu świąteczno-noworocznego czy ferii zimowych. Naukę jazdy na nartach można też połączyć ze zwiedzaniem. Narciarstwo to nie tylko zdrowa forma ruchu i sposób na poprawienie kondycji czy spalenie zbędnych kilogramów, ale też przyjemność i duża satysfakcja.

Add Comment