Buty narciarskie

Uprawianie sportu jakim jest narciarstwo przynosi masę satysfakcji i przyjemności. Jednak należy pamiętać, że odpowiedni sprzęt to podstawa, bez której nie możemy w pełni cieszyć się jazdą na nartach. Wielu twierdzi, że to narty są najważniejsze i o ich dobór należy szczególnie zadbać. Jednak jeździmy przede wszystkim „w butach”. Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie, jak właściwie je dopasować?

Buty stanowią indywidualne wyposażenie każdego narciarza. Wypożyczalnie dbają o sprzęt, jednak nie zawsze komfortowa wydaje się myślę, że mógł z nich korzystać ktoś o wątpliwej higienie. Inny powód wiąże się z dopasowaniem buta do stopy użytkownika, dzięki obecnemu w nim termoplastycznej substancji. W wypożyczalni nie mamy takiej możliwości – jesteśmy wręcz skazani na niewygodę i ewentualnie odciski. Dobrzy narciarze wiedzą, że kluczową sprawą jest dobór obuwia – one przenoszą impuls na narty, które „wykonują” nasze polecenia. Komfort stóp zarówno cieplny, jak i dotykowy gwarantowany jest również przez odpowiednio dobrane obuwie.

Przed wyborem butów narciarskich należy porozmawiać z samym sobą, by zorientować się jakiego rodzaju jesteś narciarzem. Dla początkujących lub takich, którzy jeżdżą od czasu do czasu dla relaksu zalecane są buty ultra wygodne i miękkie. Dla lubiących szybkość, którzy nie robią przerw i kochają dynamikę lepsze będą buty sztywne o profilu sportowym. Buty do jazdy poza trasowej muszą spełnić najwięcej wymagań – powinny być sztywne, ale jednocześnie na tyle wygodne by można było w nich podchodzić. Powinny zapewniać komfort cieplny, gdyż zapaleni narciarze wręcz nurzają się w śniegu.

Buty dla początkujących i średnio zaawansowanych to najwygodniejsza kategoria. W katalogach określane są mianem butów Allroundowych (do wszystkiego). W tym wypadku skorupa buta jest dość miękka. Buty z tej kategorii w żadnym razie nie powinny uwierać. Buty dla zaawansowanych w terminologii firm nazywane są All Mountain. Te modele zwykle cechują się twardością. Trzymanie stopy to ważny czynnik w doborze tego rodzaju butów narciarskich. Freeride to osobna grupa butów do jazdy poza trasowej. Obowiązkowo ten rodzaj obuwia powinien być wyposażony w gumową i jednocześnie wymienną podeszwę. Ułatwia ona podchodzenie w bardzo wymagającym terenie górskim. Ostatnią grupą butów narciarskich są buty dla ekspertów – określane mianem Race. Należy rozwiają wszelakie wątpliwości – nie są to buty „zawodnicze”. Jedyna cecha je łącząca do kolor i ogólny wygląd. Prawdziwe buty zawodnicze nie nadają się do długich zjazdów. Zawodnik zakłada je tylko na czas przejazdu i zaraz potem zdejmuje. Buty w których zjeżdżają zawodowcy to imadło, które maksymalnie ściska nogę, utrudniając wręcz krążenie. Dodatkowo można jeszcze wyróżnić buty damskie. Producenci mający świadomość, że kobiece stopy są naprawdę delikatne przygotowują na tę okazję specjalne modele.

Jak kupować? Kupno butów narciarskich powinno być wyjątkowo przemyślanym zakupem. Nie powinno się tego robić po macoszemu, ponieważ może się to skończyć kontuzją. Warto ustalić za pomocą marki dokładną długość stopy. Buty mierzymy, mając na stopach jedną parę skarpet narciarskich. But powinien lekko nas opinać, a palce przylegać do czubka.