Narciarstwo alpejskie – zimowa dyscyplina

Jedną z bardziej popularnych forma narciarstwa jest narciarstwo alpejskie. Cieszy się ono popularnością wśród osób w różnym wieku. Zjeżdżających po ośnieżonych stokach narciarzy zobaczyć można w Polsce, Austrii, Niemczech, Kanadzie. Narciarstwo alpejskie uprawiane jest przez ludzi na całym świecie.

Krótka historia

Obecnie uważa się, że narciarstwo alpejskie narodziło się na terenie Azji Środkowej. Chodzi przede wszystkim o tereny dzisiejszych gór Ałtaj. Następnie Lapończycy przywieźli narty do Skandynawii, skąd już bardzo szybko rozprzestrzeniły się na całą Europę.

Przez wiele lat narciarstwo alpejskie nie cieszyło się większą popularnością. Nie znajdywało amatorów przede wszystkim ze względu na fakt, że aby zjechać na nartach, trzeba było najpierw mozolnie zdobywać szczyt. W niektórych kurortach już wówczas działały wyciągi saniowe – z pewnością można je uznać za prototyp tego, co dzisiaj nazywamy wyciągiem narciarskim. Kiedy jednak wynaleziono klasyczny wyciąg narciarski, narciarstwo alpejskie zaczęło rozwijać się w zastraszającym tempie. W Polsce popularyzację sport ten zawdzięcza Stanisławowi Barabaszowi.

Narty

Aby móc uprawiać narciarstwo alpejskie, niezbędne są nam narty. Jest to podstawowy sprzęt każdego narciarza. Jeszcze kilka lat temu narciarze korzystali z prostych na całej długości nart. Dzisiaj takie narty na stoku są rzadkością. Większość miłośników narciarstwa decyduje się na narty taliowane, które określane są mianem carvingowych. Prowadzi się je zdecydowanie łatwiej, technika jazdy jest mniej skomplikowana, a wykonanie skrętu – bajecznie proste. Jednocześnie narty te umożliwiają rozwijanie większych prędkości na stoku. Początkowo wykorzystywane one były jedynie przez osoby zajmujące się tym sportem zawodowo. Z czasem weszły one do użytku przez amatorów.

Wiązania

Narciarstwo alpejskie nie będzie możliwe, jeśli nie zaopatrzymy się również w wiązania. To właśnie one utrzymują but na narcie i przytwierdzają ją do naszej nogi. Wiązania to ten element wyposażenia każdego narciarza, na którym pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać. To właśnie one decydują w dużej mierze o bezpieczeństwie na stoku. Trzeba pamiętać, że siłą wiązań musi być dobrana optymalnie – nie może ona być zbyt mała (bo narty będą wypinały się przy byle okazji), ale nie może być również zbyt duża (bo nie wypną się nawet w momencie poważnego upadku, narażając tym samym nasze nogi na poważny uraz).

Kijki

Jeszcze kilka lat temu narciarstwo alpejskie kojarzyło się nierozerwalnie z kijkami. Pomagały one utrzymać równowagę, okazywały się pomocne w trudnych sytuacjach na stoku. Dzisiaj coraz częściej można jednak spotkać narciarzy, którzy z kijków nie korzystają w ogóle. Wszystko za sprawą coraz krótszych i coraz bardziej taliowanych nart, które prowadzi się o wiele łatwiej, przez co dodatkowe wspomożenie utrzymania równowagi nie jest już konieczne.

Odpowiednia odzież

Na stoku niezbędne są nie tylko narty, buty i wiązania, ale również odpowiednia odzież. Nie może ona krępować naszych ruchów, a jednocześnie musi zapewniać nam ciepło. Powinna być wykonana z oddychających tkanin.