Saneczkarstwo

Mamy do czynienia z wieloma sportami zimowymi, które są warte oglądania. Czy to narciarstwo czy też snowboadring sport o którym dzisiaj mowa także doczekała się swoich zachodów – takim sportem jest saneczkarstwo.
Wyścigi na sankach są organizowane na torach sztucznych. Saneczkarstwo niesie ze sobą konkurencje według podziało na kobiet i mężczyzn ale także na wyścig parą. O zwycięstwie decyduje najlepszy czas przejazdu i każdemu zawodnikowi przysługują dwa ślizgi. Od roku 2011 można wziąć udział w zawodach o Puchar Świata i mniej więcej kolejne rundy wyglądają następująco: kobieta, mężczyzna i dwójka męska. W tzw. sztafetach czas jest liczony od startu kobiety aż do zakończenia ślizgu przez dwójkę mężczyzn. Tuż po dojechaniu kobiety dotyka ona tablicy znajdującej się nad torem co otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Tak dzieje się także w przypadku dla ostatnich zawodników – dwójki mężczyzn.
Saneczkarstwo to sport, którym kieruje Międzynarodowa Federacja Saneczkarstwa założona chociażby we Francji, natomiast w Polsce zajmuje się tym Polski Związek Sportów Saneczkowych. Działa on jako kontynuacja Sekcji Saneczkarskiej tuż przy Polskim Związku Narciarskim.
Często zastanawiamy się gdzie możemy aktywnie spędzić czas na sporcie jakim jest saneczkarstwo? Okazuje się, że prawdziwą kolebką tego sportu jest Krynica-Zdrój. Bowiem od 1930 roku stała się ona stolicą polskiego saneczkarstwa, ale tylko na okres 20 lat. Po wojnie została przeniesiona na Dolny Śląsk, do Karpacza. Niedługo potem wybudowano nowoczesny tor sankowo-bobslejowy.
Saneczkarstwo to także skeleton, czyli jego odmiana posiadająca swoje korzenie we Szwajcarii, który polega na zjechaniu na sankach na brzuchu z małych wniesień lub torach. Istnieje jako jedna z dyscyplin olimpijskich od 1928 roku. Historia tej dyscypliny olimpijskiej sięga przełomu lat 50. Jednak w Polsce brak nam odpowiednich torów do tego sportu, dlatego szybko odszedł w zapomnienie. Skeleton jest niebezpiecznym sportem, dlatego tory muszą być zabezpieczone tak, aby nikomu się nie stała krzywda. Jednak zdarza się tak, że ludzie aktywnie uprawiający bobslej zdecydują się na przesiadkę na skeleton. Sport wyewoluował z cresty. Kierowanie sankami przebiega tak, ze zawodnik koryguje wszystko ciężarem swojego ciała.
Bobslej to także saneczkarstwo, czyli sport polegający na drużynowym zjeździe na saniach w dół trasy. Warto podkreślić, że bobslej jest wykonany z metalu bądź podobnego tworzywa. Są wyposażone w urządzenia kierownicze oraz hamulec, który jest dobrym zabezpieczeniem w nagłych wypadkach. Jednak cofnijmy się wstecz, pierwsze sanie były po prostu przedłużanymi saniami o metalowo-drewnianej konstrukcji. Obecne sanie są tak skonstruowane, aby osiągały większe prędkości niż te, które funkcjonowały jako pierwsze. Płozy uległy skróceniu i dzisiaj bardziej przypominają zwykłe łyżwy niż sanie. Przód sań bobslejowych także uległa znaczniej zmianie, aby zmniejszyć opór powietrza zdecydowano się na zabudowany kształt „czółenka”.
Wszelkie sporty wymagające sań są tak samo popularne jak chociażby zawody narciarskie czy też w snowboaringu. Jednak niektóre z tych gałęzi zanikły z czasem. Warto dbać o sporty chociażby po to, aby nasi sportowcy mogli pokazać, że w Polsce także można wyćwiczyć idealnego saneczkarza, który będzie zdobywał medale dla swojego kraju.