Po ogromnych sukcesach Adama Małysza nastała w Polsce moda na skoki narciarskie. Ta emocjonująca dyscyplina sportu ma rzesze fanów wśród zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmagania sportowców podziwiają zarówno młodsi, jak i starsi. Poznajmy skoki narciarskie nieco bliżej.
Krótka historia
Większość dyscyplin zaliczanych do narciarstwa klasycznego, w tym również omawiane właśnie skoki narciarskie, narodziły się na terenie Norwegii. To właśnie na terenie tego kraju narciarze po raz pierwszy spróbowali wykorzystać narty nie tylko do zjeżdżania ze stoku. Jednym z pierwszych, który odważył się skoczyć na nartach był Sondre Norheim pochodzący z miejscowości o nazwie Telemark (z pewnością nazwa ta kojarzy się wszystkim fanom skoków narciarskich z stosowaną obecnie techniką lądowania). Lata sześćdziesiąte XX wieku to czas, kiedy rozegrane zostały pierwsze zawody w skokach narciarskich. Turniej o nazwie Holmenkollen Nordic z czasem przeobraził się w Igrzyska Nordyckie. Ciekawym jest fakt, że to właśnie Holmenkollen stało się miejscem, w którym powstała pierwsza skoczna narciarska.
Skoki narciarskie błyskawicznie zyskiwały popularność w całej Skandynawii. Zaczęto uprawiać je również w Szwecji i Finlandii. Z czasem podbiły również inne kraje europejskie.
W Polsce skoki narciarskie pojawiły się dość późno, bo dopiero w roku 1908. To właśnie w tym roku odbył się pierwszy konkurs na skoczni, który rozegrano w Sławsku. Pierwsza duża skocznia wybudowana została w Dolinie Jaworzynki. Obiekt został oddany do użytku 8 marca 1921 roku. To właśnie na niej trenował między innymi Stanisław Marusarz, który jest jednym z bardziej znanych polskich skoczków narciarskich.
Niewątpliwie do zwiększenia popularności skoków narciarskich w Polsce przyczynił się Adam Małysz, który zdobył nie tylko Mistrzostwo Świata i Puchar Świata, ale zdobył również medale na igrzyskach olimpijskich. Od wielkiego wybuchu jego formy w Polsce zapanowała istna małyszomania, która sprawiła, że skoki narciarskie zyskały rangę sportu narodowego.
Konkurs
Konkursy w skokach narciarskich mogą mieć charakter zarówno indywidualny, jak i drużynowe. Dla widzów bardziej emocjonujące się konkursy indywidualne, które również cieszą się większą popularnością. Duże zainteresowanie wzbudza zawsze noworoczny Turniej Czterech Skoczni, który organizowany jest w dwóch miastach niemieckich i dwóch austriackich. Zwycięzca turnieju otrzymuje zawsze luksusowy samochód. Mówiąc o Turnieju Czterech Skoczni, koniecznie trzeba wspomnieć o niemieckim zawodników Svenie Hannawaldzie, który jako jedyny w historii wygrał wszystkie cztery konkursy, na zawsze zapisując się w historii tego bajecznego sportu. W pamięci kibiców zapisała się również jego rywalizacja z Adamem Małyszem i wybryki polskich kibiców w Harrachovie. Na szczęście w czasie zawodów w Zakopanem, które wygrał właśnie Hannawald, polscy kibice stanęli na wysokości zadali i otwarcie przyjęli niemieckiego zawodnika.
Skoki narciarskie regularnie przechodzą szereg zmian, które tyczą się głównie zasad punktowania i wymogów co do kombinezonów. Wielu zmian sami zawodnicy nie popierają.