Jeśli chodzi o wypoczynek w rodzimym kraju, Polacy mają niebywałe szczęście – nie brakuje u nas ani nadmorskich plaż, ani mazurskich jezior, ani mniejszych czy większych gór. Dlatego bez względu na porę roku możemy odpoczywać tak, jak chcemy – spokojnie lub aktywnie. Jeśli chodzi o zimę, na pierwszy plan wysuwa się białe szaleństwo na nartach i snowboardzie. Zresztą nie tylko w Polsce – wielu naszych rodaków wybiera się na narty zagranicę, co od dawna nie jest poza ich zasięgiem finansowym. Kiedy jednak myślimy o nartach, do głowy przychodzą nam też inne akcesoria, w tym odpowiednia bielizna termiczna. Dziś zatem postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na jakie elementy należy zawrócić szczególną uwagę, gdy wybieramy termoaktywną odzież do sportów zimowych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając termoaktywną odzież do sportów zimowych?
Termoaktywna odzież do sportów zimowych – zalety
Nikt, kto kiedykolwiek używał specjalnej, termoaktywnej odzieży (a zwłaszcza bielizny) do uprawiania sportów zimowych, nie ma wątpliwości co do tego, że warto się w nią wyposażyć. To zupełnie nowa jakość, która pozwala nam komfortowo cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne – nawet podczas siarczystych mrozów.
Termoaktywna odzież do sportów zimowych to przede wszystkim doskonała termoregulacja. Mimo iż wykonana z cienkich włókien, bardzo dobrze zatrzymuje ciepło przy ciele, ale jednocześnie świetnie odprowadza nadmiar tego ciepła (i pojawiającej się wilgoci – potu) na zewnątrz. Dlatego też najlepszy efekt daje używanie wielowarstwowej odzieży termoaktywnej, która będzie stanowiła doskonałą wentylację naszego ciała podczas wzmożonego wysiłku na śniegu czy lodzie.
Jednak to niejedyny atut tego typu bielizny. Drugim jest już wspomniana cienkość włókien i lekkość, co sprawia, że nie potrzebujemy już kilku warstw ubrań, by zachować odpowiednią ciepłotę ciała (narażając się jednocześnie na przegrzanie przy wysiłku). Termoaktywna odzież do sportów zimowych to zatem maksymalna wygoda, przy jednoczesnym utrzymaniu wspaniałych właściwości termoregulacyjnych.
Jak wybrać dobrą odzież termoaktywną na zimę?
Na to pytanie jest jedna odpowiedź, którą można poszerzyć o kilka kwestii. Brzmi: trzeba zwrócić uwagę na jej właściwości. A te wynikają między innymi z materiałów, jakie zostały wykorzystane do jej wykonania. Dziś mamy do czynienia z zaawansowanymi technologicznie mikrowłóknami, które jednak, dla zachowania lepszych właściwości termoregulacyjnych, wspierane są naturą w postaci wełny merynosów. Te australijskie owce znane są z życia w ekstremalnych warunkach temperaturowych, co dzięki ich wełnie może strać się także naszym udziałem. Mało tego, wełna merynosów nie brudzi się zbyt łatwo i nie chłonie przykrych zapachów, możemy ją zatem zabrać nawet na kilkudniową zimową eskapadę. Zwłaszcza że tego typu odzież zajmuje naprawdę mało miejsca w plecaku!
Oprócz wykorzystanego do produkcji bielizny surowca, należy zwrócić także uwagę na jej wykonanie. Najlepsza jest ta bezszwowa, która praktycznie eliminuje problem otarć, zwłaszcza w nieco zawilgoconych miejscach na naszym ciele.
Na koniec warto zwrócić uwagę na markę. Dla przykładu termoaktywna odzież do sportów zimowych od Brubecka wykonana jest z dwuwarstwowej dzianiny, co jeszcze bardziej sprzyja utrzymaniu idealnej temperatury ciała w bardzo niesprzyjających warunkach. To synonim solidności i jakości, o czym przekonali się między innymi ratownicy GOPR, którzy korzystają z odzieży tej marki w swojej pracy.