Narciarstwo cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Pod każdą szerokością geograficzną można spotkać miłośników białego szaleństwa. Aby jednak móc uprawiać narciarstwo, potrzebne są nam narty, dzięki którym możliwe jest nie tylko narciarstwo zjazdowe, ale również alpejskie.
Krótko o historii
Mało kto jest świadom tego, że ojczyzną nart wcale nie są kraje skandynawskie. Narty narodziły się na terenie Azji Środkowej, a dokładnie w rejonie Bajkału i położonych nieopodal gór Ałtaj. Po raz pierwszy w Europie narty pojawiły się jednak właśnie w Skandynawii. Uważa się, że stało się tak za sprawą Lapończyków. W dawnych rysunkach naskalnych natknąć można się na te, które przedstawiają także sceny narciarskie. Do naszych czasów zachowały się narty, które mają około 4500 lat. Kiedy narty zaczęto produkować z myślą o uprawianiu sportu? Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1867. Do ich wykonania wykorzystano wówczas drewno.
Podział nart
Współczesne narciarstwo podzielić można na dwa główne rodzaje: narciarstwo klasyczne oraz narciarstwo alpejskie. Podział ten wpłynął oczywiście na także na narty. Narty do narciarstwa alpejskiego istotnie różnią się od tych, które używane są przez narciarzy klasycznych. Oczywiście narty różnią się również w obrębie wskazanych rodzajów narciarstwa.
Narty biegowe
Ten rodzaj nart charakteryzuje się naprawdę dużą długością. Jednocześnie są one bardzo ciężkie. Aby można było poruszać się na nich szybko, zbudowane są tak, by wykorzystać masę biegacza. Przeciętne narty biegowe mierzą około dwóch metrów. Dokładna ich długość jest jednak uzależniona od wzrostu narciarza. Szerokość narty waha się od pięciu centymetrów do jednego centymetra w zależności od miejsca. Do uprawiania narciarstwa biegowego niezbędne są również wiązania, które mocowane są na nartach. Są one inne od wiązań stosowanych w narciarstwie alpejskim. Przede wszystkim but nie jest na stałe przytwierdzony do narty na całej jej powierzchni. Pięta pozostaje wolno. W przypadku wiązań w narciarstwie alpejskim cały but musi być solidnie przytwierdzony do narty.
Do uprawiania narciarstwa biegowe bardzo przydają się również kijki, z których w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego bardzo trudno zrezygnować. Ułatwiają one poruszanie się i jednocześnie służą do utrzymywania równowagi.
Narty zjazdowe
W tym wypadku narty są dużo szersze. Ich długość jest jednak również dobierana do wzrostu narciarza. Pod uwagę należy brać także jego umiejętności. Jeszcze kilkanaście lat temu narciarze poruszali się na prostych na całej długości deskach, których prowadzenie nie było wcale takie proste. Z czasem pojawiły się (początkowo na stokach dla sportowców) narty taliowane, które pozwalały na osiąganie dużo większej prędkości. Narty takie prowadzi się o wiele łatwiej – w wykonanie skrętu nie trzeba wkładać tak wielkiej siły.
Narty do zjazdu mogą mieć nawet długość niewiele przekraczającą długość naszej stopy. Takie „nartki” są często wybierane przez nastolatków, którzy na stoku lubią poszaleć.