Curling jest dyscypliną sportową, w której biorą udział dwie drużyny, liczące po czterech zawodników. Drużyny rywalizują między sobą na lodowym torze o kształcie prostokąta. Obszar ten jest ograniczony przez linie. Obie drużyny mają do dyspozycji po 8 kamieni wykonanych z granitu. Kamienie te muszą być w umiejętny sposób skierowane do środka pola, zwanego “domem”. Jest to centrum koła, do którego zawodnicy kierują kamienie, po to, aby końcowy wynik ich ustawienia był jak najwyższy. Podczas, gdy kamień jest przesuwany w kierunku “domu”, dwóch zawodników zajmuje się “szczotkowaniem” lodu za pomocą specjalnej szczotki. Szczotka w curlingu pozwala na zmianę kierunku poruszania się kamienia, dzięki wytworzeniu się niewielkiej warstwy wody. Umożliwia to zawodnikom wybijanie lub omijanie kamieni drużyny przeciwnej (można tu zauważyć, jak ważną rolę pełni szczotka w curlingu). Zawodnik, który znajduje się na końcu toru dąży do tego, by mieć kontrolę nad kierowaniem ruchami szczotkujących, po to, by we właściwy sposób umieścić kamień w kole. Tę grę zwycięża drużyna, której kamień znajdzie się najbliżej centrum koła po wszystkich, szesnastu rzutach.
Curling jest dyscypliną sportu, w której sprzęt odgrywa kluczową rolę. Gra nie mogłaby być prowadzona poprawnie bez odpowiednich butów, szczotki oraz kamienia. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na funkcję jaką pełni w curlingu szczotka. Szczotka w curlingu jest elementem niezbędnym. Służy do roztapiania lodu przed kamieniem, tak, aby zmienić kierunek jego ruchu. Intensywne szczotkowanie pozwala na zwiększenie temperatury lodu, co skutkuje zmianą tarcia i prędkości kamienia, przy jednoczesnym prostowaniu się toru ruchu. Ponadto zawodnik znajdujący się w “domu” posługuję się szczotką w celu wskazania pozostałym zawodnikom drużyny miejsca, w jakim ma się znaleźć kamień. Dawniej szczotki wykonywane były z kłosów kukurydzy, bądź też ze zboża. Swoim wyglądem przypominały domowe miotły. Dzisiaj takie szczotki istnieją w curlingu w postaci logo na amerykańskich klubach curlingowych. Oprócz tego szczotka wykonana ze kukurydzy znajduje swoje praktyczne zastosowanie we współczesnym curlingu. Jest ona bowiem wykorzystywana do utrzymywania równowagi podczas wypuszczania przez zawodników kamienia. Taką szczotką posługuje się na przykład Carolyn Darbyshire.
Oprócz szczotki w curlingu ważną rolę pełnią także buty oraz kamień. Podeszwa jednego z butów jest pokryta cienką warstwą teflonu, co umożliwia ślizganie się po lodzie. Druga podeszwa pokryta jest natomiast warstwą gumy, która zapewnia większą przyczepność. Przyczepność jest także ważna w odniesieniu do zachowana równowagi podczas szczotkowania lodu. Kamień curlingowy może ważyć maksymalnie niecałe 20 kilogramów i jest wyposażony w specjalną rączkę, jaka umożliwia nadanie odpowiedniej rotacji. Spód kamienia jest wklęsły. Zdaniem Szkotów kamień najlepszej jakości jest wykonany z granitu o nazwie “Ailsite”. Ten rodzaj granitu wchłania wodę w niewielkiej ilości, co zapobiega roztapianiu się i zamarzaniu lodu podczas ślizgu. Jednak w ostatnich latach miejsce wydobycia Ailsite przekształcono w rezerwat przyrody oraz wprowadzono zakaz wydobywania granitu. Zdarza się, że wiele nieoficjalnych stowarzyszeń wykonuje kamienie z puszek wypełnionych betonem.