Jak sprawdzić, czy narty są ostre?

Tylko odpowiednio przygotowane narty będą mogły maksymalnie wykorzystać ich potencjał na stoku. Najlepiej serwisować je raz na sezon, a następnie przyglądać się powierzchni. Trudne warunki na stoku mogą spowodować drobne uszkodzenia mające wpływ na bezpieczeństwo i przyjemność jazdy. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat ostrzenia desek. Zobaczysz też, jak sprawdzić, czy narty są ostre.

Co daje ostrzenie nart?

Ostrzenie nart to nic innego jak szlifowanie i polerowanie płaszczyzny desek. Trzeba zrobić to pod odpowiednim kątem. Krawędź musi być gładka i ostra, aby na stoku można było bezpiecznie oraz komfortowo manewrować nartami. Im bardziej wymagający narciarze i trudniejsze warunki na stoku, tym częściej trzeba serwisować swój sprzęt w ten sposób. Mimo wszystko dobrze przygotowane narty są podstawą przyjemnego szusowania zarówno po miękkim, jak i twardym podłożu.

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, czy narty są ostre, warto wiedzieć o dwóch podstawowych obszarach desek. Pierwsza to krawędź dolna (od tej powinno się zaczynać ostrzenie), a druga to boczna. Każda z nich wymaga precyzji, aby szlifować i polerować powierzchnię pod konkretnym kątem.

Krawędź dolną zazwyczaj konserwuje się raz na sezon, ale za to konkretnie. Krawędź boczna wymaga nieco więcej pracy. Wszystko zależy jednak od rodzaju nart oraz ich stanu, dlatego samodzielne serwisowanie może nie być dobrym pomysłem. Ponadto istnieją dwie metody ostrzenia nart, ręczna i maszynowa. Bez odpowiedniego sprzętu konserwacja desek jest zatem niemożliwa. Raz na jakiś czas rekomenduje się ostrzenie nart maszynowe. 

Częstotliwość dbania o ślizgi zależy głównie od tego, w jakich warunkach się poruszasz. Gładka powierzchnia nie jest tak niebezpieczna dla nart, dlatego wystarczy ręczne wygładzenie i szlifowanie bocznej krawędzi. O dolną trzeba zadbać wtedy, kiedy podczas jazdy pojawiły się kamienie czy kawałki ostrego lodu. Wtedy nie zawsze obróbka ręczna jest możliwa.  

Jak sprawdzić, czy narty są ostre?

Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy narty są ostre. Najlepiej precyzyjnie ocenić, czy ślizg jest płaski na całej długości. Na rynku są specjalne przyrządy, które służą nie tylko do usuwania nierówności, ale właśnie testowania powierzchni. Wskazuje zatem, czy jest potrzeba wyrównania desek. Mając już nieco doświadczenia albo rozmawiając ze specjalistą w serwisie narciarskim, możesz określić ostrość krawędzi samodzielnie. Pocierając powierzchnię, powinna ona być szorstka w dotyku.

Regularna konserwacja nart to podstawa!

Wiesz już, jak sprawdzić, czy narty są ostre. Nie jest to jednak jedyna czynność, którą należy regularnie wykonywać. Najlepiej poświęcić swój cenny sprzęt sprawdzonemu serwisowi, takiemu jak Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center/. W zależności od kondycji desek, specjaliści dostosowują odpowiednią metodę (ręczną i maszynową), wraz z gradacją pilnika. Wiedzą też, jak wygładzić powierzchnię. 

Dobrze przygotowane narty do sezonu powinny być odpowiednio naostrzone i mieć ustalony precyzyjny kąt. Konieczne jest także smarowanie, aby ślizg był bardziej wydajny i wytrzymały na stoku. W przypadku głębszych rys konieczne jest ich zalanie. 

Add Comment