Snowboard, czyli kilka słów o tym sporcie.

Snowboard to sport, który nieco przypomina swoją specyfiką narty, powstał on na wzór innych sportów do których używane są deski, a mianowicie mowa tu o deskorolce, oraz surfingu.

Snowboard powstał w roku 1960, wiele źródeł podaje jako kraj jego powstania Stany Zjednoczone, gdzie wynalazcy badali ideę surfingu na śniegu.

Szybko jednak snowboard uznano za pełnoprawny sport i prymitywne deski, które służyły do zapoznania się z nim, zastąpiono projektami desek, które były wyspecjalizowane i specjalnie stworzone do jazdy po śniegu. Dość szybko zauważono także, że aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje nam ten sport potrzebne jest profesjonalne, pełne osprzętowienie, oraz że profesjonalny snowboard wymaga deski dostosowanej do predyspozycji fizycznych sportowca. Zatem deski mają, po dzień dzisiejszy najróżniejsze kształty, długości, oraz szerokość. Przykładem są deski taliowane, czyli przypominające kształtem klepsydrę, ułatwiają one ostrzejsze zakręty, to najlepszy dowód na to, że każda deska ma swoje własne zastosowanie w genialnym sporcie, jakim jest snowboard. Deski posiadają również smycz podłączaną do kostki, która zapobiega zsuwaniu się z deski po upadku.

Często deska, oraz sztywna płyta wiązania, wraz z butami wykorzystywane są do imprez alpejskich, zazwyczaj są one starannie planowane i zawierają bramy w wokół których snowboardziści manewrują.

Snowboard to sport, który zawiera dużo, najróżniejszych technik, jedną z nich jest slalom, oraz slalom giant, są one częścią konkursów technicznych, ze względu na szczelność obrotów.

Kolejnym stylem w snowboardzie jest freestyle, wprost idealnie nadają się do jego uprawiania bardzo elastyczne deski, często odbywają się imprezy sportowe podczas których freestyle prezentowany jest na specjalnie przeznaczonych do tego rampach zbudowanych ze śniegu, zazwyczaj wyczyny oceniają sędziowie a sam freestyle polega na wykonywaniu akrobatycznych sztuczek na rampie.

Międzynarodowym organem odpowiedzialnym za snowboard jest Międzynarodowa Federacja Narciarska, w skrócie FIS. Została ona po raz pierwszy uznana przez Komitet Olimpijski w 1994 roku, sam snowboard zadebiutował na zimowych igrzyskach już 4 lata później, czyli w 1998 roku, działo się to w Japonii, to tam odbywał się slalom, oraz half-pipe, brali w nim udział kobiety, oraz mężczyźni, którzy specjalizowali się w tej dziedzinie.

Obecnie snowboard jest coraz chętniej uprawianym sportem, zarówno przez zawodowców, jak i początkujących, którzy ochoczo pobierają lekcje na różnorakich obozach sportowych.

Przez lata snowboard bardzo ewoluował, stał się ważnym elementem na zimowych stokach, dosłownie każda wypożyczalnia prócz nart ma w swojej ofercie również deski snowboardowe, które również przez lata zmieniły swój wygląd, oraz przeszły zupełną transformację.

Każdy z nas, podczas zimowego wyjazdu może skorzystać nie tylko z wypożyczalni, ale także lekcji udzielanych na wielu stokach, warto chociaż raz przekonać się na własnej skórze dlaczego snowboard jest uwielbiany przez spore grono sportowców.