Kiedy rozmawiamy o narciarstwie, nie możemy zapomnieć również narciarstwa klasycznego. Narciarstwo klasyczne to nie jedna dyscyplina, ale kilka różniących się między sobą odmian. Różnice dotyczą między innymi rodzaju nart oraz charakteru narciarstwa.
Narciarstwo klasyczne – skoki narciarskie
Narciarstwo klasyczne to dla polskich kibiców przede wszystkim skoki narciarskie. Ta dyscyplina sportu zarezerwowana tylko i wyłącznie dla zawodowców stała się w Polsce popularna za sprawą Adama Małysza. To właśnie on rozsławił narciarstwo klasyczne, podnosząc skoki narciarskie niemalże do rangi sportu narodowego. Zawody w skokach narciarskich mogą być rozgrywane tylko na specjalnie do tego celu przygotowanej skoczki. Zadaniem zawodników jest zjechanie po rozbiegu, a następnie wykonanie możliwe jak najdłuższego skoku. Trzeba przy tym pamiętać, że liczy się także technika jego wykonania. Oceniana jest sylwetka w czasie lotu, ale również sam moment lądowania.
Ta odmiana dyscypliny jaką jest narciarstwo klasyczne na skoczniach rozgrywana jest od drugiej połowy XIX wieku. Skoki narciarskie zaliczane są również do dyscyplin olimpijskich. Na olimpiadzie zimowej można podziwiać zmagania skoczków z różnych krajów. Zawody rozgrywane są nie tylko indywidualnie, ale również drużynowo. Tyczy się to także zawodów Pucharu Świata.
Zawody w skokach narciarskich rozgrywane są również w Polsce. Obecnie dysponujemy skocznią w Wiśle – Malince, która jest bardzo nowoczesnym i świetnie przygotowanym obiektem. Polska ma również dwie skocznie w Zakopanem, na których jeszcze do niedawna rozgrywane były zawody. Dzisiaj skocznia wymaga kapitalnego remontu, a rozegranie na niej jakichkolwiek zawodów wiąże się z ogromnym ryzykiem dla zawodników. Właśnie z tego powodu w tym roku zawody w ramach cyklu Letniego Grand Prix Zakopane ominęły.
Narciarstwo klasyczne – biegi narciarskie
Inną dyscypliną narciarską, która zaliczana jest w poczet narciarstwa klasycznego, są biegi narciarskie. W tym wypadku sport ten nie jest zarezerwowany jedynie dla wąskiej grupy ludzi. Na narciarstwo biegowe może zdecydować się każdy z nas. Wprawdzie w Polsce nie ma zbyt wielu przygotowanych tras do narciarstwa biegowego, ale można je uprawiać również na nieprzetartych szlakach. Wymagać to jednak będzie od nas dużego wysiłku, dobrej kondycji i naprawdę dużych umiejętności.
Aby uprawiać narciarstwo biegowe, trzeba zaopatrzyć się w stworzone specjalnie z myślą o tej dyscyplinie sportowej narty. Są one dużo węższe od nart do narciarstwa zjazdowego. Potrzebne są nam również specjale buty i wiązania. Typowym dla tego rodzaju wiązań jest to, że przytrzymują one but jedynie w jego przedniej części. W przypadku narciarstwa biegowego pięta pozostaje wolna.
Narciarstwo biegowe również jest dyscypliną olimpijską. Na igrzyskach zimowych można więc podziwiać zmagania, które podzielone są na dwie podstawowe grupy: kobiety oraz mężczyzn.
Do popularyzacji narciarstwa biegowego w Polsce przyczyniła się Justyna Kowalczyk, która od kilku ładnych lat odnosi naprawdę duże sukcesy w tym sporcie.