Skuteczne przygotowanie do jazdy na nartach

skier-999279_1280Nie wszyscy mają tego świadomość, że przed wyjazdem w góry w celu ,,szosowania na stokach” warto się w odpowiedni sposób przygotować przed ewentualnymi kontuzjami lub uszkodzeniami wynikającymi z braku wiedzy. Jazda na nartach dla większości to sport sezonowy, który jest uprawiany jedynie w okresie zimowym. Wybierając się na narty należy się właściwie przygotować. Na pewno nikt nie planuję wylądować od razu w szpitalu z powodu złamanej nogi. Taki czarny scenariusz można oczywiście uniknąć – istnieją na to sprawdzone sposoby.

Jazda na nartach to z pewnością dość spory wysiłek fizyczny dla organizmu. To właśnie z tego powodu wybierając się na narty pomyśl o tym aby wcześniej zacząć budować swoją kondycje. Jeśli od ostatniej wizyty na stokach minęło bardzo dużo czasu np. rok lub dwa to nie dziw się, że możesz mieć na następny dzień bardzo duże kwadraty. W jaki sposób możesz tego uniknąć? Po prostu warto uprawiać sporty, które ogólnie mogą wpływać na wydolność całego organizmu – w tym przypadku warto się zdecydować na bieganie, jazdę na rowerze lub nawet pływanie.

Wyrób w sobie nawyk regularnego treningu – przez to unikniesz wszelkiego rodzaju urazów a także niespodziewanych kontuzji, które mogą być wynikiem twojego biernego stylu życia. Jesteś świadomy tego, że jedziesz za parę dni na narty? Koniecznie rozpocznij jakiś trening bo już na samym początku masz bardzo dużą motywację aby na stoku pokazać się z jak najlepszej strony.

Trening w tygodniu powinien się odbywać minimum 3 razy. Jaka aktywność fizyczna najlepiej przygotowuję do nart? Bardzo wielu specjalistów twierdzi, że jest to bieganie, jazda na rolkach bądź aerobik. Takie sporty nie są aż tak drogie w porównaniu do innych – tenis ziemny czy golf. Pomyśl o tym aby twój trening trwał przynajmniej od 15 minut do 30 minut. Na początek powinno Ci w zupełności wystarczyć. Z upływem czasu będziesz mógł swobodnie zwiększyć swoje tempo ale w pierwszej fazie nie należy się przeforsowywać.

Odpowiedni czas na przygotowanie przed wyjazdem na narty to z pewnością okres 6 lub 7 tygodni przed ustalonym wyjazdem na stok. Można się przygotować kilka dni tuż przed wyjazdem na narty ale to nie może dawać aż tak dużego rezultatu w porównaniu do bardziej systematycznego treningu. Z pewnością aktywność fizyczna ,,na ostatnią chwilę” przed szosowaniem na stokach będzie o wiele lepsza aniżeli jej całkowity brak – chociaż i tak specjaliści są zdania aby regularnie przez 12 miesięcy w roku uprawiać sport.

Dlaczego przygotowanie przed wyjazdem na narty jest takie ważne? Po prostu można uniknąć przeciążeń na poszczególnych części ciała. Najbardziej podatne na obciążenia to z pewnością kręgosłup a także staw kolanowy. To co należy zrobić aby one mogły we właściwy sposób funkcjonować to na pewno dostarczenie sporej dawki ruchu naszemu ciału.

Odpowiednie przygotowanie może także skutkować pojawianiem się zakwasów. Jednak tak naprawdę to nie jest taki duży problem. Można się go w pewien sposób pozbyć poprzez np. wzięcie gorącej kąpieli lub relaksacyjny masaż. Będąc na weekendzie ze swoją drugą połówką lub ze znajomymi można się udać do odpowiedniego kompleksu na specjalnej klasy masaż. To właśnie dzięki temu można uzyskać niesamowite ukojenie w nawiązaniu do ,,bólu”, który był spowodowany zjazdami na stokach. Można go w jakiś sposób zredukować poprzez zmniejszenie tempa jazdy na stokach. Nie należy od razu zaczynać z wysokiego C. Będąc amatorami warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku aby nie przeciążać swojego organizmu i narażać go na niepotrzebne kontuzję.

Add Comment