Kiedy nadchodzi zima, rower i rolki zamieniamy na narty i łyżwy. O ile narciarstwo wymaga obecności stoku i może być uprawiane jedynie przez osoby, które mają do nich dostęp, o tyle łyżwy może na nogi włożyć prawie każdy z nas. Nie musimy mieć w pobliżu krytego lodowiska – wystarczy ślizgawka, która w wielu miastach w czasie silnych mrozów urządzana jest na większych placach.
Łyżwiarstwo – czego wymaga
Łyżwiarstwo to jeden z piękniejszych sportów zimowych. Przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Mogą uprawiać go dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Plusem łyżwiarstwa jest to, że w zasadzie nie wymaga żadnego specjalistycznego wyposażenia. Obowiązkowe są jedynie łyżwy. Jeśli chodzi o dzież, to jeździć można niemalże we wszystkim. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest typowa odzież sportowa, która sprawia, że nasza skóra oddycha i się nie poci. Nie jest to jednak wymagane.
Łyżwy do jazdy figurowej
Łyżwy figurowe to najbardziej znany rodzaj łyżew. To właśnie po nie sięgamy również najczęściej. Jeśli chodzi o jazdę rekreacyjną, to na figurówkach najczęściej jeżdżą panie. Panowie preferują łyżwy hokejowe.
Łyżwy figurowe określić można mianem butów łyżwiarskich. Charakteryzują się one naprawdę wysoką cholewką, której zadaniem jest skuteczna ochrona stawu skokowego przed urazami. But, na którym przytwierdzona jest płoza, najczęściej wykonany jest ze skóry. Może to być skóra naturalna lub syntetyczna. Na tą pierwszą decydują się zazwyczaj tylko łyżwiarze, którzy zajmują się profesjonalnym uprawianiem łyżwiarstwa. Do jazdy rekreacyjnej spokojnie wystarczą buty ze skóry sztucznej. Łyżwy do jazdy figurowej są naprawdę ciężkie. Wszystko za sprawą ciężkiego buta oraz płozy, która również do lekkich nie należy. Buty do jazdy figurowej wiązane są na sznurówki. Wiążąc but, trzeba pamiętać, aby zrobić to dość ciasto – zapewni to skuteczne unieruchomienie stawu skokowego i zmniejszy ryzyko powstania kontuzji.
Przystępując do nauki jazdy na łyżwach, trzeba pamiętać, że łyżwy figurowe są bardzo trudne, jeśli chodzi o naukę jeżdżenia na nich. Wymagają wiele cierpliwości i wysiłku, dlatego najlepiej rozpoczynać przygodę z nimi, mając jak najmniej lat.
Łyżwy do gry w hokeja
Popularne łyżwy hokejowe (określane również mianem hokejówek) wykonywane są ze skóry. Znajduje się w nich również warstwa nylonowa. W tym wypadku cholewka również kończy się za kostką. Istotną cechą charakterystyczną obuwia tego rodzaju jest fakt, że z tyłu (na pięcie) znajduje się specjalnie wzmocniony element, którego zadaniem jest wzmożona ochrona ścięgna Achillesa, które w przypadku hokeistów jest mocno narażone na urazy. Łyżwy hokejowe również wiązane są na sznurówki, ale zamiast haczyków, które znajdują się na łyżwach figurowych, tutaj występują zwykłe oczka (takie jak w normalnym obuwiu). Przeciąga się przez nie sznurówkę. Łyżwy hokejowe nie usztywniają tak mocno nogi, jak figurówki. Wynika to ze specyfiki dyscypliny. W jeździe figurowej wykonywane są liczne piruety i skoki, które wymagają odpowiedniej stabilizacji nogi.