Narciarstwo alpejskie – co wiesz o tej dyscyplinie?

Narciarski sezon zimowy trwa w najlepsze. Na stokach dostrzec można zarówno miłośników biegów narciarskich, jak również narciarzy alpejskich. Oba te sporty uprawiane są nie tylko w formie rekreacji, ale także jako dyscyplina sportowa. Poznaj najważniejsze imprezy sportowe, na których możesz zobaczyć najlepszych narciarzy alpejskich, a także konkurencje, w jakich rywalizują.

Narciarstwo alpejskie jako dyscyplina sportu

Narciarstwo alpejskie to jedna z zimowych dyscyplin sportowych polegająca na tym, aby jak najszybciej zjechać ze stoku po trasie wyznaczonej specjalnymi tyczkami. Jest ono obecne na 3 zimowych imprezach sportowych.

  • Igrzyska Olimpijskie – zawody w narciarstwie alpejskim rozgrywane są na tej imprezie od 1936 roku.
  • Puchar Świata – najbardziej utytułowanym zawodnikiem narciarstwa alpejskiego jest Ingemar Stenmark. Szwed zwyciężył do tej pory 86 razy.
  • Mistrzostwa Świata – pierwsze zawody w narciarstwie alpejskim odbyły się w 1931 roku w Szwajcarii.

Narciarstwo alpejskie – jakie są konkurencje?

Slalom

To nazwa technicznej konkurencji, która polega na przemieszczaniu się zawodników między tyczkami. Tyczki te mają dwa kolory – czerwony i niebieski. Odległość od startu do mety w slalomie wynosi odpowiednio:

  • 180-220 metrów dla mężczyzn,
  • 140-200 metrów dla kobiet.

Wbrew pozorom nie jest to tak prosta konkurencja, jak mogłoby się wydawać. Na trasie przejazdu znajdują się bowiem tyczki ustawione w różnych odległościach od siebie. Przykładem może być wertikal, czyli ściśle ustawione tyczki w linii prostej, które zawodnik musi ominąć w taki sposób, aby zmieścić się w trasie przejazdu.

Slalom gigant

Drugą konkurencją techniczną w narciarskie alpejskim jest slalom gigant. Od zwykłego slalomu różni się tym, że na trasie ustawionych jest więcej bramek. Podobnie jak w pozostałych konkurencjach – jest on rozgrywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Supergigant

Supergigant jest konkurencją szybkościową. Boki trasy zjazdowej w tej konkurencji zaznaczone są niebieską farbą. Sama trasa musi mieć co najmniej 30 metrów szerokości. Przyjęło się, że zawodnicy nie trenują na tej trasie, ale przed zjazdem muszą się z nią dokładnie zapoznać. Supergigant to konkurencja usytuowana między zjazdem a slalomem gigantem. Różni się od nich tym, że ma bardziej krętą trasę.

Zjazd

Zjazd jest konkurencją najszybszą ze wszystkich wymienionych w tym artykule. Polega na jak dotarciu do mety w jak najkrótszym czasie. Zdarza się, że zawodnicy osiągają prędkość nawet 130 km/h. Na trasie zjazdu rozstawione są niebieskie i czerwone bramki, które muszą zostać ominięte przez zawodnika ­– w przeciwnym razie zostanie on zdyskwalifikowany. Biorąc pod uwagę prędkość, jaką zawodnicy osiągają na trasie zjazdowej, muszą mieć oni specjalne stroje zapewniające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli startujesz w zawodach zjazdowych i szukasz profesjonalnie wykonanych strojów narciarskich zwiększających Twoje szanse na najlepsze wyniki, odwiedź stronę sklepu Adventure Sports. Znajdziesz tam stroje narciarskie od najbardziej rozpoznawalnych producentów odzieży narciarskiej:  https://adventuresports.pl/wyszukaj/wszystkie/Sprzet-pl,Narciarstwo-alpejskie-pl,Stroje-RACE-pl.

Jakie jeszcze konkurencje rozgrywane są w narciarstwie alpejskim?

Oprócz wyżej wymienionych konkurenci zawodnicy startują również w Superkombinacji, w której najpierw zjeżdżają ze stoku, a następnie pokonują slalom. Wyniki tych dwóch konkurencji są sumowane – wygrywa zawodnik z najkrótszym czasem przejazdu. Dawniej konkurencja ta nazywała się Kombinacją i była rozgrywana w ciągu dwóch dni. Biorąc jednak pod uwagę jej skomplikowany charakter, została wyparta przez Superkombinację. Kilka lat temu wyodrębniono także Carving, czyli wyścigi rozgrywające się bez kijków. Polegają one na tym, że zawodnik objeżdża żółtą boję bramki. Boje mają określoną liczbę punktów i położone są w różnych odległościach od siebie. Wygrywa ten zawodnik, który uzyska największą liczbę punków za objechane boje (Slalom Carving) lub osiągnie najkrótszy czas zjazdu (Speed Carving).

Add Comment