Gra w polo często kojarzy nam się z rozrywką angielskiej elity społecznej. Jednak w rzeczywistości polo jest dyscypliną, która powstała w Azji Środkowej. I to jeszcze w czasach starożytnych! Jednak to właśnie w Anglii odbył się pierwszy pokaz polo. W ciągu niemal 150-letniej historii angielskiego polo powstały nowe, widowiskowe turnieje, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kibiców i sponsorów. Rozgrywki już dawno przestały być jedynie turniejami sportowymi. Obecnie są one również wydarzeniami towarzyskimi, które wzbudzają mnóstwo emocji.
Największe turnieje polo
Na turniejach polo, oprócz fanów tej dyscypliny sportu, pojawiają się członkowie rodziny królewskiej, gwiazdy, celebryci, przedsiębiorcy i niezliczeni sponsorzy. Na trawiastych boiskach polo można spotkać między innymi Siennę Miller, Tommy Lee Jones’a, Sylwestra Stallone, czy Marka Dochnala znanych ze swojego zamiłowania do polo. Najważniejsze widowiska są opisywane zarówno przez magazyny sportowe, jak i czasopisma rozrywkowe. Wśród najpopularniejszych turniejów polo na świecie można wymienić:
- Cartier Queen’s Cup – najsłynniejszy brytyjski turniej, który rozgrywany jest od maja do końca czerwca. Został nazwany na cześć królowej Elżbiety II, która jest jego honorowym gościem. Wśród zwycięzców turnieju, jest wielu członków królewskiej rodziny.
- Windsor Charity Polo Cup – odbywa się co 2 lata, a środki zebrane podczas tego wydarzenia są przeznaczane na określony cel charytatywny. W 2018 roku zebrano prawie 300 tys. dolarów, które trafiły do fundacji wspierających osoby z chorobą Alzheimera i Parkinsona.
- World Cup on the Snow w St Moritz – turniej rozgrywany w lutym na zamarzniętym jeziorze w Szwajcarii. Jest to pierwszy i największy turniej polo na śniegu, który odbywa się corocznie od 1985 roku. Wśród grona zwycięzców turnieju nie brakuje polskich akcentów. W 2004 mistrzostwo w Saint Moritz zdobył polski przedsiębiorca i zawodnik polo Marek Dochnal.
Polo – sport książąt i gwiazd
W Anglii turnieje polo są popularne nie tylko ze względu na zamiłowanie Brytyjczyków do tej dyscypliny. Równie ważna jest obecność rodziny królewskiej, która pojawia się na wszystkich największych imprezach polo. Od początku istnienia Cartier Queen’s Cup, to właśnie królowa Elżbieta wręcza trofeum dla zwycięzców finałowego meczu. Brytyjska monarchini nie opuściła niemal żadnego turnieju nazwanego na jej cześć od początku jego istnienia, czyli od 1960 roku. Jej syn, książę Karol w 1986 poprowadził swoją drużynę polo do zwycięstwa w tym wydarzeniu. Również obecnie nie brakuje członków rodziny królewskiej, którzy są aktywnymi zawodnikami polo. Królewską grę uwielbiają książę Harry oraz następca tronu – książę William. Także gwiazdy znane z pierwszych stron gazet chętnie dosiadają konia i biorą w dłoń długie kijki, czyli tzw. mallety. Na trybunach dużych turniejów zawsze pojawiają się tłumy celebrytów, a ich stroje oraz zachowanie są komentowane równie często jak wyniki meczów. Tego typu imprezy odwiedzają tak znane postaci jak Neil Patrick Harris, Nicole Kidman, Kendall Jenner czy Freida Pinto, czy wspomniany wcześniej Marek Dochnal, który swojego czasu był właścicielem hodowli koni do polo w Argentynie.
Dlaczego ludzie uwielbiają polo?
Rosnąca popularność gry w polu bywa zaskakująca, zwłaszcza dla osób, które kojarzą tę dyscyplinę jedynie z ekskluzywną rozrywką bogaczy. Skąd wynika to wielkie zainteresowanie? Mecze polo są nie tylko pokazem sprawności zawodników. Widzowie mogą obserwować w akcji piękne, majestatyczne zwierzęta – zwykle są to konie pełnej krwi angielskiej lub konie argentyńskie. Łatwo zauważyć, że polo jest najbardziej cenione w krajach z długoletnią tradycją hodowli koni, takich jak Argentyna czy właśnie Wielka Brytania. Mecze rozgrywane konno przypominają nieco średniowieczne turnieje rycerskie i dalece odbiegają swoim charakterem od innych sportów drużynowych. Ten czynnik z pewnością wpływa na ich atrakcyjność. Popularność polo generują również imponujące, organizowane z ogromnym rozmachem turnieje. Mimo, że ich centralnym elementem są mecze, na każdej z takich imprez organizowane są dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy koni, koncerty, pokazy mody, widowiska taneczne czy pikniki. Jest to niepowtarzalna okazja do reklamy dla sponsorów, dlatego na największych turniejach polo są obecne wiodące, światowe marki z wielu różnych branż.