Wskazówki dla początkujących snowboardzistów

up-chrobry-1163457_1280Wraz z nadejściem nowego sezonu zimowego co raz więcej osób decyduję się na wybór swojej aktywności fizycznej. W wielu przypadkach to może dotyczyć jazdy na snowboardzie czy na nartach. Jeśli ktoś decyduję się na ,,dechę” a jest początkujący to tak naprawdę powinien pomyśleć o tym aby dowiedzieć się o kluczowych poradach mających za zadanie pomóc mu stawiać pierwsze kroki na tych stokach.

Tego nie zapominaj – na stok wybieraj się zawsze w towarzystwie przyjaciół lub znajomych. Nigdy nie możesz przewidzieć to co Ci się stanie i nie będziesz w stanie uświadomić sobie tego czy akurat w danym momencie nie będziesz potrzebował jakiejś pomocy od innych osób. Jeśli jesteś początkujący to nie próbuj iść na stoki, które są trudne. Nie warto ryzykować swoim zdrowiem.

Najważniejsza jest pokora

Będąc nowicjuszem nie ucz się skomplikowanych tricków i ewolucji na desce. Uświadom sobie to, że w pierwszej fazie konieczne jest to aby opanować prawidłową postawę utrzymania się na snowboardzie a także szereg innych elementów, które to właśnie każdy początkujący powinien uzyskać. Szczególnie twój pierwszy raz na desce może być bardzo trudny – może się zdarzyć tak, że na następny dzień wszystko zacznie Cię boleć. Nie przejmuj się tym bo w końcu jest powiedzenie, które mówi o tym, że ,,pierwsze koty za płoty”.

Podstawy – postawa i strój

Na stoku dobierz dla siebie odpowiednią postawę. Czyli zdecyduj się na tym czy będziesz miał sylwetkę w żargonowym słownictwie mówiąc (goofy) bądź (regular). Jeśli chodzi o ten pierwszy styl to polega o tym, że lewa noga będzie stała z przodu deski. W przypadku (goofy) to właśnie prawa noga pojawi się z przodu deski.

Przed wyjazdem na snowboard dobierz dla siebie odpowiedni strój. Nie musisz wyglądać na stoku jak super świetnie – to nie jest konkurs piękności. Najważniejsze jest to aby będąc początkującym dobrać sobie najbardziej wygodne ubranie, które w pewien sposób będzie Cię mogło uchronić przed zimnem jak i śniegiem. Najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na wodoodporne spodnie. Oprócz tego ważne aby ta część ubrania posiadała specjalnego rodzaju ochraniacze, które będą występować na kolanach bądź pośladkach.

 Trudne początki

Nie wiesz jak się zabrać za jazdę na snowboardzie? Skorzystaj z lekcji instruktora. To prawda cena może być wysoka jednak taki sposób może się okazać najszybszy do nauki. Dzięki temu opanujesz wszystkie zasady od podstaw pod okiem sprawdzonego mentora. Zdecyduj się na tego typu rozwiązanie a z pewnością nie będziesz niczego żałować.

Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na prawdziwym stoku zdecyduj się na to aby zapoznać się z oznaczeniami, które w tym miejscu panują.

  • Trasa, która ma zielone kółeczko charakteryzuję to iż jest najłatwiejsza i przeznaczona dla osób początkujących. Następny kolor jakim jest niebieski oznaczać będzie ścieżkę trochę trudniejszą w porównaniu do zielonej. Chociaż i tak przez wiele osób zaliczana jest do dość prostych.
  • Trasa, która została zaznaczona czerwonym kółeczkiem może oznaczać trudną ścieżkę na której mogą się pojawić strome muldy wraz z odcinkami.
  • Bardzo trudne trasy będą oznaczone z pewnością przez kolor czarny – stromy szlak, pomiędzy drzewami otaczający bardzo duże kamienie. Na takim szlaku najlepiej będą sobie radzić narciarze i snowboardziści najbardziej doświadczeni.

Opanuj sztukę przewracania. Na pewno nikt nie lubi upadków. Jednak jeśli na samym początku zapoznasz się z taką techniką to tak naprawdę będziesz mógł liczyć na to, że w późniejszej fazie unikniesz wielu nieprzyjemności związanych z wyrządzeniem sobie dużej szkody w nawiązaniu do dość sporej szkody wynikającej z dużych kontuzji. Aby zminimalizować ból przy upadku ważnym jest to aby nie upadać na nadgarstki a jedynie na przedramiona. Co można dzięki temu zyskać? Na pewno większe bezpieczeństwo ponieważ nie można liczyć na złamane nadgarstki. Nie musisz upadać tak boleśnie, że odechce Ci się jazdy na snowboardzie. Najważniejsze jest to aby lekko upaść próbując wynieść najważniejsze wnioski z jakiegoś nieudanego podjazdu lub zjazdu z górki.

Add Comment