Gdzie na narty w Szczyrku – lista ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić

1. Beskid Sport Arena

Ośrodek narciarski w Szczyrku Beskid Sport Arena, to miejsce, w którym znajdziesz cztery trasy o różnym stopniu trudności. Dla początkujących przygotowane zostały dwie niebieskie trasy narciarskie, o niewielkim stopniu nachylenia. Jedna z nich (trasa nr 4) jest idealna do tego, aby rozpocząć na niej naukę jazdy na nartach. A (nieuniknione) upadki zostaną zrekompensowane pięknym widokiem na szczyty gór Beskidu Śląskiego.

Dla bardziej zaawansowanych również coś się znajdzie – trasa czerwona (trudna) oraz czarna (bardzo trudna). Do tego dostępne są dwa wyciągi narciarskie z talerzem niewyprzęganym oraz jedna, 6-miejscowa kolej linowa.

Jeśli to dopiero początek Twoich narciarskich zmagań, skorzystaj z wypożyczalni sprzętu Beskid Sport Arena oraz zapisz się do szkółki. A gdy będziesz mieć już dość, wstąp do restauracji ośrodka, którą znajdziesz obok dolnej stacji kolei linowej. Jak obiecują właściciele Beskid Sport Arena, dla zmarzniętych zawsze znajdzie się gorący grzaniec…

2. Kolej linowa COS

Czy na myśl o Szczyrku, od razu masz skojarzenia ze stokiem Skrzyczne? Nic dziwnego, to najpopularniejsze miejsce w tym regionie. Jednocześnie jest to również najwyższe wzniesienie Beskidów, co stanowi nie lada gratkę dla amatorów narciarstwa.

Bo skoro już o tym mowa, to musisz wiedzieć, że znajdziesz tam kolej linową COS, czyli Centralnego Ośrodku Sportu. Na zachętę wspomnimy, że jest tam trasa z homologacją FIS. Na tym stoku odbywa się też wiele zawodów o znaczeniu międzynarodowym.

Jeśli chcesz się dostać na samą górę stoku, musisz najpierw skorzystać z kolei linowej Szczyrk-Jaworzyna, po czym przesiąść się na kolej Jaworzyna-Skrzyczne. Lub, jeśli to dla Ciebie za dużo, możesz zacząć zjazd od pierwszej części stoku. Oprócz tego są jeszcze dwa wyciągi narciarskie.

Tras jest cztery – dwie niebieskie, jedna czerwona i jedna czarna (FIS). Tylko tutaj mamy radę – jeśli to jeden z Twoich pierwszych wypadów na narty, zacznij od innych miejsc. Czemu, skoro COS Skrzyczne jest tak polecane? Musisz wiedzieć, że trasy tam biegną między drzewami, krzyżują się. A z góry… nie widać dołu. Nietrudno więc jest się pogubić lub przez przypadek zjechać z niebieskiej na czerwoną trasę. A tego byś chyba nie chciał, prawda?

3. Szczyrk Mountain Resort

Na koniec mamy jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Szczyrk Montain Reosrt, który znajduje się na zboczach gór Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. Tras jest aż… dwadzieścia trzy! Są one zróżnicowane, od niebieskich, po czarne. Tych pierwszych jest oczywiście najwięcej, mają też tak zachęcające nazwy jak „Widokowa” czy „Turystyczna”. Część z nich jest oświetlana, co dobrze rokuje, gdy na stok lubisz jeździć wieczorem, gdy ruch jest nieco mniejszy.

A jak z wjazdem na sam szczyt? Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 10-osobową kolej gondolową oraz trzy 6-osobowe koleje kanapowe.

Co ciekawe, warto wiedzieć, że Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena oraz Centralny Ośrodek Sportu umożliwiają zakupienie wspólnego skipassu na 40 km tras.

Add Comment