Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć

Każdego roku, gdy zbliża się zima, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak nauczyć się jeździć na nartach? W poniższym artykule skupimy się na tym, na co zwrócić uwagę, wybierając się na stok po raz pierwszy. Wyjazd na narty dla początkujących jest zwykle wielkim przeżyciem, dlatego warto zastosować się do kilku podstawowych rad, aby nie zrazić się do tego sportu.

Nauka jazdy na nartach – porady

Jazda na nartach dla początkujących jest zawsze swego rodzaju wyzwaniem. To dokładnie tak, jak z jadą na rowerze. Na początku każdy ma problem z utrzymaniem równowagi, ale po jakimś czasie ciało zaczyna współgrać z umysłem i wszystko zaczyna wychodzić. Nikt nie rodzi się z umiejętnością jazdy na nartach, dlatego trzeba ją wypracować. Oczywiście należy nastawić się na to, że pierwsze zjazdy nie będą idealne, a pewnie kilka razy zdarzy się nam upaść na śnieg. Nie należy się jednak zrażać, ponieważ to całkowicie normalne.

Pierwsza rada to przede wszystkim wybór odpowiedniego stoku. Stoki narciarskie możemy podzielić podobnie jak szalki w górach – ze względu na różne poziomy trudności. W Polsce skala ta przedstawia się następująco:

  • stopień A, kolor niebieski – łatwy,
  • stopień B, kolor czerwony – trudny,
  • stopień C, kolor czarny – bardzo trudny.

Początkujące osoby powinny zdecydowanie wybierać stoki łatwe, oznaczone kolorem niebieskim. Takie stoki są zwykle łagodne i niewymagające. Osoba, która jest pierwszy raz na nartach, może bez pośpiechu zapoznać się ze sprzętem i podstawami samej jazdy. Rzucanie się na głęboką wodę, w przypadku nart, nie jest najlepszym pomysłem, dlatego stoki trudniejsze należy wybierać, gdy poziom umiejętności wzrośnie do zaawansowanych.

Dobrze, gdy stok będzie krzesełkowy, ponieważ orczyk może okazać się małym problemem. Wybierając stok z wyciągiem krzesełkowym nie trzeba się martwić wjazdem na szczyt i można zająć się tym, co najbardziej istotne dla każdego narciarza. Wybierając się pierwszy raz na narty warto skorzystać z oferty portalu nastok.pl. Firma ta posiada ponad 20-letnie doświadczenie w organizacji wyjazdów narciarskich, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Przygotowania do pierwszego zjazdu powinny rozpocząć się już w domu. Wszystkie osoby, które na co dzień nie uprawiają sportu, powinny zacząć biegać lub chodzić na siłownię, aby wzmocnić mięśnie nóg. Na stoku bardzo łatwo o kontuzję, a zastane od siedzącego trybu życia mięśnie, mogą odmówić posłuszeństwa. Ostatecznie można po prostu trenować w domu, wykonując proste ćwiczenia na wzmocnienie mięśni ud i łydek.

Instruktor jazdy na nartach – czy warto skorzystać?

Najtrudniejszym elementem jest nauka jazdy dla początkujących. Porady może udzielić nam ktoś z rodziny lub znajomych, jeśli ma pojęcie o jeździe na nartach. Oczywiście można z pomocą takiej osoby rozpocząć naukę, jednak zawsze na samym początku najbardziej poleca się wybór instruktora. Instruktor jazdy na nartach jest ważnym elementem nauki, ponieważ uchroni nas przed złymi nawykami. Wielu amatorów rozpoczyna naukę na własną rękę i popełnia szereg prostych błędów. Dopiero potem okazuje się, że istnieją pewne unikalne wskazówki, dzięki którym jeździ się łatwiej. Jazda na nartach dla początkujących jest zwykle trudna, dlatego wybór dobrego instruktora, który udzieli lekcji z podstaw, to bardzo dobry pomysł. Oczywiście po załapaniu najważniejszych ruchów i reguł, przyjdzie pora na zjazdy w pełni samodzielne.

Szlifowanie umiejętności narciarskich nigdy się jednak nie kończy. Nauka jazdy na nartach dla zaawansowanych jest również bardzo powszechna. Korzystają z niej osoby, które pierwsze kroki mają dawno za sobą, ale ambicja nie pozwala im przestać się doskonalić.

Ile kosztuje nauka jazdy na nartach?

Koszty skorzystania z usług instruktora mogą być różne, w zależności od miasta czy doświadczenia osoby uprawnionej do nauki. Za godzinę nauki szkolenia indywidualnego przyjdzie nam zwykle zapłacić od 80 do 100 złotych. Aczkolwiek nie jest to reguła i można oczywiście trafić na inne ceny. Należy również pamiętać, że wielu instruktorów oferuje swe usługi dla większych grup np. trzyosobowych. Dzięki temu cena za godzinę może wynosić 140 złotych, ale koszta są rozłożone na 3 osoby. Jest to bardzo opłacalne dla wszystkich początkujących miłośników nart.

Jeśli nie posiadamy własnego sprzętu, to trzeba przygotować dodatkową gotówkę na wypożyczenie nart i butów. Dopiero po kilku wypadach warto zakupić własny sprzęt, wówczas mamy już pewność, że narty nam się spodobały i na stoku będziemy od tej pory regularnie.

Artykuł powstał we współpracy z nastok.pl

Add Comment