Gdzie w Polsce biegać na nartach?

Za sprawą popularności Justyny Kowalczyk biegi narciarskie w naszym kraju rozwijają się bardzo intensywnie. Coraz więcej amatorów kupuje lub wypożycza biegówki i rusza na trasy, by wśród ośnieżonych pól i lasów zażyć trochę ruchu, a przy tym miło spędzić czas, kontemplując piękno naszej przyrody. Biegać można też w miastach, w parkach. Gdzie konkretnie? Lista narciarskich miejscówek powiększa się z roku na rok, ale główne ośrodki pozostają niezmienne: Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie – to mekka biegów narciarskich, Zakopane i okolice, Duszniki Zdrój, Istebna-Kubalonka oraz Podkarpacie z Ustrzykami Dolnymi i Ustianową na czele. Prężnie rozwijające się ośrodki to także Siedlce, Marklowice i Tomaszów Lubelski.

Polana Jakuszycka

To magiczne miejsce dla każdego sympatyka biegów narciarskich. To właśnie tutaj rozgrywane były zawody Pucharu Świata, które wygrała Justyna Kowalczyk, a co rok odbywa się jedna z największych narciarskich imprez na świecie – Bieg Piastów dla amatorów i zawodowców. Oczywiście, Jakuszyce były mekką biegów już wcześniej, bo tras jest tutaj co niemiara – aż 100 kilometrów, a do tego są dobrze przygotowane przez ratraki i skutery. Trasy są zróżnicowane pod względem długości, przygotowania i trudności. Można korzystać zarówno z FIS-owskiej drogi, bardzo trudnej, pełnej stromych podbiegów, szybkich zjazdów i ostrych zakrętów, jak i z typowo turystycznych tras przeznaczonych dla początkujących. Poruszać będziemy się wokół Polany Jakuszyckiej, w pięknie położonym leśnym terenie. A do tego mamy tu profesjonalne zaplecze – wypożyczalnie sprzętu, liczne punkty gastronomiczne i hotele.

Istebna-Kubalonka

To trasy biegowe położone na przełęczy rozgraniczającej Istebną od Wisły. Z racji położenia wysoko nad poziomem morza śnieg zalega dość długo, a do tego znajdziemy tutaj wiele kilometrów tras o różnym profilu. Przeważają jednak te trudniejsze – nie bez przyczyny bardzo często rozgrywane są tu mistrzostwa Polski seniorów. Na Kubalonce znajdziemy dobrą bazę gastronomiczną, noclegi, a tuż przy trasach znajduje się wypożyczalnia sprzętu oraz szatnie. Jeśli jesteśmy w Wiśle i wycieczka na Kubalonkę to dla nas trochę za daleko, możemy skorzystać z tras biegowych ośrodka Jonidło, które znajdują się w centrum miasta i są idealne dla początkujących – po prostu są płaskie.

Zakopane i okolice

Zakopane to stolica polskiego narciarstwa, jednak w ostatnich latach biegi narciarskie nieco tam podupadły. Oczywiście, jest trasa Centralnego Ośrodka Sportu, jednak nie zawsze dobrze ją przygotowują, a do tego ma tylko kilka kilometrów. Dalsza część została zagrodzona przez górali, przez co nie ma możliwości, aby biegać pod reglami, gdzie znajdują się wspaniałe tereny narciarskie. Za to bardzo ciekawe trasy znajdziemy w Kościelisku, a także w Białce Tatrzańskiej.

Add Comment