Zimowe sporty ekstremalne

winter-674430_1280Narciarstwo, hokej na lodzie czy łyżwiarstwo to bardzo popularne dyscypliny sportów zimowych. Zarówno pod względem liczby osób uprawiających je zawodowo, jak i liczby widzów, pozostających na bieżąco z wynikami aktualnie rozgrywanych zawodów. Nieco inaczej przedstawia się sprawa zimowych sportów ekstremalnych. Oprócz doskonałej sprawności fizycznej wymagają one od sportowców znacznie większej odwagi niż tradycyjne. Rywalizacja z innymi zawodnikami schodzi tu często na dalszy plan, a liczą się przede wszystkim emocje i chęć doświadczenia czegoś nadzwyczajnego. Zimą panują doskonałe warunki do uprawiania wielu dyscyplin ekstremalnych. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem i gwarantują największą dawkę adrenaliny? Fani narciarstwa, narzekający na brak wrażeń, mogą spróbować swych sił w dyscyplinie zwanej heliskiing, freeride lub touring, zależnie od rodzaju trasy, jaką wybierze sportowiec. Sport ten polega na jeździe poza trasami wytyczonymi dla narciarzy, a więc często niebezpiecznymi i dotąd mało uczęszczanymi. Do największych zagrożeń należą lawiny. Stąd każdy sportowiec obowiązkowo zabiera ze sobą sondę lawinową, łopatę i detektor. Na miejsce startu zawodnicy udają się helikopterem. Doskonałe warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu są w Rosji, Szwajcarii i we Włoszech, a poza Europą w Ameryce Północnej. Heliskiing, oprócz tego, że dostarcza wielu emocji, pozwala też na odpoczynek w ciszy, daleko od zatłoczonych stoków narciarskich.
Potężna dawka adrenaliny czeka również na wszystkich, którzy zdecydują się skialpinizm. Dyscyplina ta łączy w sobie wspinaczkę górską i zjazd ze stromej góry. Wymaga od zawodnika doskonałej formy i ponadprzeciętnych umiejętności. Aby zjechać z góry, trzeba najpierw ją zdobyć. Poza nartami i kijkami, na potrzebny do tego celu sprzęt składają się także raki i czekany. Sportowcy, uprawiający skialpinizm, wyjeżdżają przeważnie w Alpy, Dolomity lub Tatry, szukając tras rzadko wybieranych przez innych narciarzy.
Pasjonaci wspinaczki górskiej mogą spróbować jej bardziej ekstremalnej wersji, czyli wspinaczki lodowej. Iceclimbing to sport bardzo trudny i ryzykowny. Aby z powodzeniem wspinać się na lodowe ściany, potrzeba odpowiedniej kondycji fizycznej, a przede wszystkim wielu godzin treningu. Nie zdziała się wiele bez sprzętu takiego jak śruby lodowe, raki, czekany czy uprząż.
Niezbędna jest także wiedza dotycząca technik i zasad, jakimi rządzi się wspinaczka górska.
Zimowym sportem ekstremalnym jet też icebiking. To jazda rowerem górskim na zamarzniętych lub zasypanych śniegiem powierzchniach. Tego typu trasy wymagają specjalnych opon z kolcami oraz dodatkowego sprzętu w postaci wkrętów i łańcuchów. Do uprawiania tej dyscypliny sportu, w porównaniu z wyżej wymienionymi, nie potrzeba nadzwyczajnych umiejętności.
Ciągłe zmaganie z możliwościami własnego organizmu to stały element życia osób uprawiających sporty ekstremalne. Próba przekroczenia barier własnej psychiki, a zarazem praw fizyki niesie ze sobą ogromne ryzyko. Niezwykle łatwo się od niego uzależnić. Dlatego sportowiec, który choć raz spróbował swych sił w jednej z zimowych dyscyplin ekstremalnych, nie zrezygnuje tak łatwo. Nawet, gdy stawką będzie życie lub zdrowie.

Add Comment