Sporty zimowe, czyli dobry sposób na wykorzystanie czasu

Zima to czas, w którym do akcji wkraczają interesujące sporty. Zamiast spędzać nieproduktywnie dni przed telewizorem, warto sobie któryś upodobać i poświęcać mu wiele czasu. Zyska na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale również zdrowie i kondycja.

Najciekawsze zimowe dyscypliny

Wśród wartych uwagi zimowych dyscyplin można wyodrębnić m. in.:

Snowboard, czyli sport z zastosowaniem deski. Został stworzony na podobiznę surfingu/deskorolki i niektórym do złudzenia przypomina narty. Aby w pełni korzystać z jego uroków, niezbędne jest profesjonalne osprzętowienie, które nie tylko poprawi nam komfort użytkowania, ale i zapewni większe bezpieczeństwo. Można je dopasować do swoich własnych fizycznych predyspozycji. Konkurencje i style można podzielić następująco: Styl alpejski, który skupia się na kontroli nad deską podczas zjeżdżania ze stoku; Snowcross polegający na jeździe na czas z zastosowaniem przeszkód; Freeride opierający się na jeżdżeniu poza przygotowanymi trasami oraz najważniejszy Freestyle, mający na celu wykonanie jak najbardziej efektywnych trików. Jego zaletą jest to, iż można go uprawiać nawet w swoim mieście. Snowboard cieszy się coraz większą popularnością. Chętnie go uprawiają amatorzy, jak i również zawodowcy.

Bojery jako wspaniałe spędzenie czasu. Pod okiem instruktora warto zacząć się nimi zajmować. Żagiel bojerowy to jedyny napęd całego pojazdu. Musi być bardzo solidnie dla bezpieczeństwa wykonany. Jeżdżąc nim, możemy osiągnąć prędkość nawet ponad 100 km/h. Podstawą posiadania dobrego sprzętu jest prawidłowo wykonany żagiel. Powinien być wykonany z monofilmu lub mylaru. Trzeba być naprawdę doświadczoną osobą, aby uszyć takowy fragment. Nie wolno zapominać, iż musi być uszyty z pasów, a nie jednego kawałka materiału.

Saneczkarstwo. Pewnie wielu z Was kojarzy się z czasami dzieciństwa, gdy beztrosko szukało się wysokiej góry, aby móc się rozpędzić i zapewnić sobie świetną rozrywkę. Niektórzy do tej pory mają takie zamiłowanie. Wyścigi odbywają się na torach naturalnych lub sztucznych. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1930 roku w Krynicy. Za najlepszych rodzimych zawodników uważa się m. in: Marię Semczyszak, Jerzego Wojnara, Barbarę Piechtę i Ryszarda Pędraka-Janowicza.

Narciarstwo, czyli sport szczególnie lubiany do oglądania w telewizji dla Polaków. Polega na przemieszczaniu się za pomocą nart i kijków, czyli sprzętu narciarskiego. Wszystkie formy aktywności odbywają się na śniegu, a poza tym różni nie wiele rzeczy. Do dyscyplin zaliczamy: narciarstwo zjazdowe, biathlon, skoki narciarskie, biegi narciarskie i skialpinizm. Narciarstwo zjazdowe można zdefiniować jako zjazd po górskim stoku lub sztucznym w wypadku niesprzyjających warunków. Jest realizowana jako sport lub rekreacja.

– Biathlon łączy strzelectwo z biegami narciarskimi. Polega na przebiegnięciu określonej trasy, przy czym zatrzymują się po kilka razy i oddają 5 strzałów.

  • – Skoki narciarskie mówią same za siebie. Odbywają się na skoczniach narciarskich i ich celem jest jak największe rozpędzenie się i skok na największą odległość. Ocenia się również w tej konkurencji styl skoku. W biegach narciarskich istotnej jest przebiegnięcie danej odległości i dotarcie na metę jako jedna z pierwszych osób.
  • Skialpinizm natomiast łączy w sobie zjazd narciarski na terenie górskim wraz ze wspinaczką zimową i wędrówką na nartach.

Wiele jest możliwości, dlatego warto pomyśleć, aby w coś się zaangażować. Z początku najlepiej jest ćwiczyć pod okiem instruktora i zachować wszelkie środki ostrożności.

Add Comment