Short track to odmiana łyżwiarstwa szybkiego, przeprowadzana na krótkim, 111-metrowym lodowisku w kształcie owalu. Uczestnicy nie mają wyznaczonych torów i rywalizują ramię w ramię o zajęcie pierwszego miejsca w wyścigu. Podczas zawodów bardzo często dochodzi do upadków i fascynujących pojedynków. To jedna z najmłodszych dyscyplin, jeśli chodzi o sporty zimowe.
Trochę historii
Short track został wymyślony w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku. Pierwsze oficjalne zawody w tej dyscyplinie odbyły się jednak dopiero w 1909 roku. Powoli zdobywał popularność, najpierw w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, później także w Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii i Francji. W 1967 roku został włączony do Europejskiej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Short track bardzo mozolnie przebijał się do międzynarodowych mediów. Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata pod egidą ISU przeprowadzono w 1976 roku. Od 1988 roku dyscyplina została włączona do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, najpierw jako pokazowa, a cztery lata później już walczono o medale.
Zasady
W przeciwieństwie do wielu skomplikowanych dyscyplin, tutaj mamy bardzo prostą, podstawową zasadę – kto pierwszy na mecie, ten wygrywa zawody. Czterech lub sześciu zawodników jeździ na łyżwach po okręgu o obwodzie wynoszącym 111,12 metra. Ruszają równocześnie i starają się wysunąć na prowadzenie. W zależności od konkurencji mają do pokonania dystans od 500 do 1500 metrów w zawodach indywidualnych. Natomiast jeśli chodzi o sztafety, to dystanse wynoszą 3 kilometry w przypadku pań i 5 jeśli chodzi o panów. W zawodach drużynowych emocji jest jeszcze więcej, ponieważ po torze porusza się jeden przedstawiciel każdej z ekip, a pozostali krążą w środku okręgu i na zmianę wypychają się, aby partner mógł nabrać odpowiedniej prędkości.
Dlaczego warto uprawiać short track?
To dyscyplina bardzo zbliżona do jazdy na rolkach, a z tym sprzętem sportowym styczność miało wielu z nas. Treningi mogą być prowadzone przez cały rok – w sezonie letnim na rolkach, zimą na łyżwach. Do uprawiania short tracku wystarczy kryte lodowisko do hokeja, a takich obiektów mamy w Polsce bardzo dużo. Przykładowo na warszawskim Torwarze można trenować na lodzie aż do czerwca. Short track to efektowna, dynamiczna dyscyplina, w której szanse na zwycięstwo zachowuje się do samego końca wyścigu, ponieważ często dochodzi do upadków czy zderzeń z innymi zawodnikami. Nieraz złoty medal zdobywał łyżwiarz, który jechał na końcu stawki i wydawało się, że nie ma najmniejszych szans na wywalczenie krążka nawet w kolorze brązowym.
Short track w Polsce
Dyscyplina z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów także w naszym kraju. Najważniejsze ośrodki zajmujące się propagowaniem tego sportu w Polsce znajdują się w Białymstoku, Opolu, Elblągu, Sanoku, Gdańsku, Toruniu, Nowym Targu, Olsztynie i Domaniewicach – tej samej miejscowości, z której pochodzi Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski w jeździe szybkiej na łyżwach. Przygodę z łyżwami rozpoczynał właśnie od short tracku. Najlepszą polską zawodniczką w historii jest Patrycja Maliszewska, srebrna medalistka mistrzostw Europy z 2011 roku.