Sporty zimowe największą popularnością cieszą się w krajach, gdzie ich uprawianiu sprzyjają warunki atmosferyczne. Wielu mieszkańców państw skandynawskich, Rosji czy Kanady od dziecka ma bliski kontakt z dyscyplinami takimi jak hokej na lodzie czy narciarstwo. Dzięki temu ich wiedza jest znacznie szersza i w dorosłym życiu najmniejszych problemów nie sprawia im zakup sprzętu sportowego, takiego jak odpowiednio dobrany kij do hokeja. Zupełnie w innej sytuacji znajdują się osoby, które dopiero co rozpoczynają przygodę z zimowymi dyscyplinami sportowymi. Szczególnie zakupy w sklepie z wyposażeniem dla pasjonatów hokeja to trudny orzech do zgryzienia dla niejednego amatora. Bez odpowiedniego rozeznania o pomyłkę bardzo łatwo. Warto zrobić więc wszystko, by do niej nie dopuścić, tym bardziej, że sprzęt sportowy tani nie jest.
Przed wybraniem się do sklepu po kij do hokeja, należy zasięgnąć porady trenera lub innego specjalisty. Na rynku dostępne są różne rodzaje kijów. Najczęściej spotyka się drewniane lub, znacznie chętniej kupowane, kompozytowe. Według znawców tematu, te ostatnie pozwalają lepiej zapanować nad krążkiem na lodowisku i oddawać potężniejsze strzały do bramki. Ponadto ważą one znacznie mniej niż drewniane. Decydując się na lżejszy kij do hokeja, na pewno łatwiej będzie nim manewrować podczas gry. Podczas zakupów należy też zdecydować, czy wybrać wersję dla praworęcznych, czy dla leworęcznych. W tym celu najkorzystniej po prostu chwycić kij raz jedną, a potem drugą ręką i przyjąć pozycję podobną do tej w trakcie meczu. Następnie trzeba zadecydować, który układ wydaje się być bardziej komfortowym. Inną ważną cechą, jaką każdy kij do hokeja się charakteryzuje, jest jego twardość. Kije twarde, a więc te, które trudniej się uginają, polecane są osobom silniejszym, posiadającym już pewne doświadczenie w grze. Zwłaszcza dla dzieci powinno się wybierać kije miękkie. Twardość to cecha w pewnym stopniu powiązana z rozmiarem kija. W sklepach najczęściej oferowane są standardowe rozmiary. Trzeba pamiętać o tym, aby zakupiony kij do hokeja nie był za długi, ponieważ uniemożliwia to w znacznym stopniu swobodną grę. Większość dostępnych kijów można skrócić przy pomocy piły i ten właśnie sposób wykorzystuje się stosunkowo często. Przez przycięcie jednak dochodzi do zmiany twardości kija, dlatego też warto korzystać ze specjalnych tablic informacyjnych, dostępnych w sklepach. Producenci podają tam wszystkie zależne od siebie parametry, a przede wszystkim to, jak bardzo twardy stanie się kij do hokeja po skróceniu. Osoby dysponujące większymi umiejętnościami dużą wagę przykładają też do dolnej części kija, jaką stanowi łopatka. Na wybór odpowiedniej ma w największej części wpływ sposób gry i upodobania danego zawodnika. Jednak nawet doświadczonym graczom podjęcie odpowiedniej decyzji sprawia w tym przypadku pewien kłopot.
Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego kija do hokeja nie należy do łatwych zadań. Wiąże się on z koniecznością rozpatrzenia szeregu parametrów, zaczynając od sylwetki danej osoby, przez rodzaj tworzywa, a kończąc na budowie łopatki.