Jaki trenażer rowerowy będzie dobry dla mnie?

Sport dorosłych przeżywa w Polsce od kilku lat swoisty renesans, co jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem. Mieszkańcy naszego kraju przypomnieli sobie o aktywnościach, których zażywali jako dzieci, poznają też nowe sporty i formy ruchu. Nieodmiennie jednak największą popularnością cieszą się m.in. jogging i jedna z ulubionych form ruchu znana z dzieciństwa, czyli jazda na rowerze.

Kiedy słota, kiedy wiatr…na rower?

Trening rowerowy może okazać się nie lada wyzwaniem podczas niesprzyjającej pogody. Wiejący wiatr, padający deszcz, czy niska temperatura mogą skutecznie zabić jakąkolwiek motywację do kręcenia korbą. W takiej sytuacji mamy tak naprawdę dwa rozwiązania – odpuścić albo poszukać alternatyw. Z pomocą przychodzi tutaj trenażer rowerowy – urządzenie które podpięte do roweru pozwalają trenować w domowym zaciszu.

Jakie rodzaje trenażerów można znaleźć na rynku?

Ze względu na to, że z tego typu urządzeń korzystają zarówno zawodowcy jak i amatorzy, na rynku mamy dostęp do kilku rodzajów trenażerów. Różnią się nie tylko budową, sposobem używania czy poziomem interaktywności, ale też ceną, rozpoczynającą się od kilkuset złotych. Podstawowe rodzaje trenażerów przedstawiamy poniżej.

Trenażer rowerowy z rolką oporową

Najtańszy i najbardziej klasyczny rodzaj trenażera. Na składanej ramie, do której przyczepiona jest rolka oporowa, montuje się rower. W trakcie jazdy jest on sztywno zamontowany do trenażera, nie ma możliwości odchylania się na boki. Rolka oporowa jest dociśnięta do tylnego koła, przez co stawia mu opór. W trenażerach tego typu zmiany oporu można dokonać na trzy sposoby:

– w typie magnetycznym za pomocą manetki,

– w typie hydraulicznym automatycznie – im mocniej jedziemy, tym większy opór jest stawiany przez rolkę,

– w typie interaktywnym – z poziomu aplikacji.

Głównymi zaletami jest jego niska cena (zaczynająca się od kilkuset złotych), łatwość obsługi, oraz to, że nie zajmuje dużo miejsca, jest więc łatwy do przechowywania. Niestety jest on również głośny, szybko zużywa ogumienie i ma zbyt mały opór do zrealizowania najmocniejszych treningów. Dodatkowo, nawet drogie, interaktywne modele nie pozwalają w pełni cieszyć się z jazdy w wirtualnym świecie, ze względu na ograniczenia konstrukcyjne.

Trenażer typu Direct Drive

Najnowocześniejszy i gwarantujący najlepsze odwzorowanie rzeczywistej jazdy typ trenażera. Wpinamy w niego rower bez tylnego koła. Samo urządzenie ma wbudowane koło zamachowe, dzięki któremu tak dobrze jest w stanie symulować jazdę na dworze. Szeroka podstawa i wysoka waga trenażera sprawia, że rower w niego wpięty jest bardzo stabilny. Opór jest regulowany przy pomocy aplikacji.

Głównymi zaletami, oprócz świetnego odwzorowania ruchu podczas jazdy jest też niski hałas, który generujemy jadąc, pełna interaktywność w każdym nowoczesnym modelu, oraz duży opór, który pozwala na przeprowadzenie każdego rodzaju treningu. Niestety modele typu Direct Drive są drogie, wymagają podłączenia do prądu a ich gabaryty i waga sprawiają że są trudne w przechowywaniu.

Trenażer rolkowy

Konstrukcyjnie najprostszy rodzaj trenażera – składa się jedynie z ramy, na której umieszczone są trzy osobne rolki połączone gumką lub paskiem (ma to sprawiać, że koła roweru będą toczyć się w tym samym tempie). Wiernie oddaje on jazdę na rowerze – po prostu jedziemy po kręcących się rolkach, musimy utrzymywać równowagę itd. Niestety sprawia to, że jest on bardzo trudny dla początkujących.

Głównymi zaletami tego typu trenażera jest niska cena, łatwość przechowywania i szybkość rozkładania. Niestety nadaje się on tylko do określonych typów treningów, zapewnia też tylko mały opór i nie jest interaktywny.

Jaki trenażer wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej interaktywności a cena nie gra roli warto zastanowić się nad modelami typu Direct Drive. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z trenażerami być może dobrym rozwiązaniem będą te z rolką oporową. Z kolei jeśli zależy nam na przenośności i łatwości przechowywania warto zainteresować się trenażerami rolkowymi.

Add Comment