Idzie zima? Czas na rower!

mountain-bike-23114_1280Jazda na rowerze to dla niektórych hobby, a zarazem idealny sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Niestety, gdy zbliża się zima, większość osób rezygnuje z tej formy aktywności fizycznej. To zrozumiałe, gdyż poruszanie się rowerem po oblodzonych i zasypanych śniegiem drogach jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Jednak i na to jest rada. Z pomocą przychodzi skibob oraz bardzo podobne do niego pojazdy, takie jak snowbike, skibike czy snowscoot. Łączą one w sobie rower z nartami. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą rozstawać się z ukochanym sprzętem na długie zimowe miesiące. Czas więc poznać rower śnieżny.
Kto pewnie porusza się na rowerze, nie będzie miał wielkich trudności z opanowaniem jazdy na sprzęcie typu skibob. Trenerzy uważają, że o wiele łatwiej też nauczyć się jazdy na skibobie, niż na nartach czy snowboardzie. Pojazd ten posiada siodełko, ramę i kierownicę, co czyni go podobnym do roweru. Z kolei w miejscu kół znajdują się płozy. Obowiązkowe wyposażenie zawodnika stanowią też krótkie narty, przypinane do butów. Strój do jazdy powinien chronić przed wiatrem i wilgocią. Trzeba też pamiętać o kasku.
Początki skibobu jako dyscypliny sportowej sięgają połowy ubiegłego stulecia. Mimo to wciąż cieszy się on mniejszą popularnością niż narciarstwo, snowboard czy łyżwiarstwo. Z drugiej strony taka sytuacja dodaje pasjonatom skibobów poczucia oryginalności na stoku, kiedy większość osób dookoła jeździ na nartach lub desce. Miłośników tego sportu skupiają odpowiednie sekcje niektórych klubów sportowych. W wielu krajach, w tym w Polsce, działają też związki skibobowe.
Osoby uprawiające skibob wyczynowo mają szanse na udział w zawodach, takich jak puchary świata lub mistrzostwa świata. Te ostatnie organizuje Międzynarodowa Federacja Skibobów. Sportowcy rywalizują w slalomach: gigancie, specjalnym i równoległym, a także biegach zjazdowych. Zawodowe uprawianie tej dyscypliny wiąże się przede wszystkim z umiejętnością bardzo szybkiej jazdy. Większe szanse na sukces mają zawodnicy, potrafiący utrzymać równowagę na rowerze bez korzystania z nart przypiętych do butów. Adepta skibobów od osiągnięcia mistrzostwa dzieli więc wiele godzin systematycznego treningu. Własny skibob, a do tego odpowiedni strój sportowy to jednak znaczny wydatek. Dla osób jeżdżących okazjonalnie dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie sprzętu sportowego.

Skibob to sport odpowiedni dla osób w każdym wieku. Również dla tych, które z powodu przebytych kontuzji lub urazów kręgosłupa muszą zrezygnować z jazdy na nartach. Doskonale łączy w sobie zabawę z aktywnością fizyczną. Daje też okazję do sprawdzenia swych sił w innej dyscyplinie sportu niż popularne od lat narty lub snowboard. Rowery śnieżne, takie jak skibob, skibike i snowbike, oraz nie posiadający siodełka snowscoot, przypadną do gustu niejednemu miłośnikowi jazdy na rowerze. W zimie pozwolą złagodzić nieco tęsknotę za ulubionymi dwoma kółkami. Tym bardziej, że do jazdy na wspomnianych pojazdach wystarczy nawet niewielka ilość śniegu.

Add Comment