Emocje wywoływany przez hokej na lodzie

Hokej na lodzie należy do niezwykle efektownych i ciekawych sportów. Kibice uwielbiają nie tylko przebieg gry, ale starcia zawodników na boisku.

Początki kanadyjskiego narodowego sportu

Hokej narodził się w Kanadzie na początku dziewiętnastego wieku, na bazie innych konkurencji uprawianych na lodzie. Chociaż na początku nie opracowano sztywnych zasad, rozgrywano już mecze. Pierwszy zanotowany w annałach mecz rozegrali między sobą kanadyjscy żołnierze z oddziału strzelców królewskich. Gra spodobał się niezwykle studentom i to oni właśnie stworzyli podstawy przepisów. Studenci z uczelni w Montrealu ustalili wielkość lodowiska, na którym ma toczyć się mecz, czas spotkania, ciężar krążka, którym dwie przeciwne drużyny mają grać i ilość zawodników. W każdej drużynie miało być ich dziewięciu. Potem ilość graczy zmniejszono do siedmiu.

Hokej na lodzie był w Kanadzie mocno reklamowany. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko zyskał niezwykłą popularność. Istotne było i to, że klimat Kanady pozwalał na uprawianie tego sportu. Szczególną popularność hokej zyskał wśród dzieci i młodzieży. Wszędzie, na ulicach miast, zamarzniętych stawach i rzekach widziano grupki dzieciaków biegających z kijami za krążkiem. Takie masowe zainteresowanie pozwoliło na utworzenie wielu drużyn i rozgrywanie meczów systemem pucharowym. W roku 1883 rozegrano pierwsze zawody. Nagrodę pieniężną zdobyła drużyna studentów z McGill University.

Ewolucja hokeja na lodzie

Pod koniec dziewiętnastego wieku hokej na lodzie stał się sportem narodowym Kanadyjczyków. Wciąż jednak do końca nie były ustalone reguły sportu. Co chwila coś zmieniano i modyfikowano. Na początku bramki to było po prostu dwa kije wbite w lód, stąd częste spory, czy do bramki naprawdę trafiono. Potem zaczęto używać bramki zbudowanej między innymi z sieci rybackiej.

Współcześni zawodnicy grający w hokeja mają oryginalne ubrania i ochraniacze na ciało. To wszystko, by obronić się przed krążkiem, który rzucony z dużą siłą, może okazać się niebezpieczny. Na początku nie było to potrzebne, bo kije do hokeja były takie, że nie mogły unieść krążka, mogły go jedynie turlać po powierzchni lodu. Potem ochraniacze stały się niezbędne. Hokeistów zaopatrzono w ochraniacze podobne do tych, które nosili baseballiści. Dużą zmianę przeszły też łyżwy, jeden z najważniejszych elementów wyposażenia hokeistów. Pierwsze łyżwy były wykonywane z żelaza i przywiązywane do butów za pomocą rzemieni. Pierwsze profesjonalne łyżwy wypuściła firma z Montrealu w 1905 roku. W Kanadzie też ewolucji uległy kije hokejowe. Do Europy hokej trafił dopiero na początku dwudziestego wieku.

Add Comment