Bobsleje

Bobsleje (z angielskiego bobsleigh) jest dyscypliną sportową o której słyszał każdy z nas. Ten zimowy sport zjednał sobie wielu miłośników. Początki bobsleja sięgają roku 1893, natomiast pierwszy bobslej został skonstruowany już w 1888 roku. Po raz pierwszy zawody bobslejowe odbyły się w Szwajcarii, zanim zbudowano specjalnie przeznaczony do tego tor. Zjeżdżano wówczas na zwykłych górskich drogach. Pierwszy klub bobslejowy został założony w 1897 roku w St. Mortiz w Szwajcarii. W tym samym miejscu w 1903 roku zbudowano sztuczny tor bobslejowy. Nieco później, bo w 1923 roku powstała specjalna instytucja powołana do zarządzania rozwojem bobsleju: Międzynarodowa Federacja Bobsleju i Toboganu. Bobsleje zadebiutował na zimowych igrzyskach olimpijskich w 1924 roku. Współcześnie rozgrywa się mistrzostwa świata i europy. Szwajcaria, Niemcy, Austria oraz Włochy są państwami, w których ten sport cieszy się największą popularnością. Bobsleje jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych rozgrywanych na zimowych igrzyskach olimpijskich. Rywalizacja o medal w tej dyscyplinie rozgrywa się od samego początku, czyli od olimpiady rozegranej w 1924 roku. Olimpiada ta odbyła się w miejscowości Chamonix.

Bobsleje polega na zjeździe zawodników po sztucznym torze lodowym na specjalnie do tego przystosowanych saniach. Tor po którym odbywają sie zjazdy powinien mieć długość 1500 do 2000 metrów, a jego spadek wynosić powinien od 8 do 12 procent. Ponadto na tor powinno składać się 15 zakrętów. W tym sporcie konkurują ze sobą dwoje i czworo mężczyzn oraz dwie kobiety. Konkurencję wygrywa ten zespół, który ma najkrótszy czas wszystkich przejazdów. Liczba przejazdów jest zależna od rodzaju zawodów. Na igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach świata obowiązuje rywalizacja na czterech zjazdach, natomiast na zawodach Pucharu Świata liczba ta ograniczona jest do dwóch zjazdów.

Zasady obowiązujące w tej dyscyplinie sportu nie są zbyt skomplikowane. Zjazd rozpoczyna się w pozycji stojącej. Przed wejściem do sanek zawodnikom przysługuje prawo do popychania ich po lodzie przez 50 metrów po to, by nadać im odpowiednią prędkość. Czas przejazdu mierzony jest w setnych sekundach, z uwagi na osiąganą szybkość. W tym sporcie najważniejsza jest umiejętność kierowania saniami. Każdy zawodnik powinien mieć tą umiejętność opanowaną do perfekcji, gdyż każdy, nawet najmniejszy błąd prowadzi do straty czasowej.

W Polsce bobsleje rozwinął się w Tatrach na początku dwudziestego wieku. W tym samym miejscu zbudowano pierwszy tor bobslejowy. Od 1910 roku zaczęto uprawiać jazdę na bobslejach w Zakopanem. Za tor bobslejowy, a zarazem saneczkowy służyła droga jezdna z Kuźnic oraz Kalatówek, jednak droga ta była niebezpieczna, gdyż korzystały z niej sanie konne, co prowadziło do wypadków, również śmiertelnych. Jazda bobslejami oraz saneczkami została więc w tym miejscu zabroniona. Inicjatorem zbudowania toru bobslejowego w Zakopanem był Wincenty Szymborski. Jednak w okresie międzywojennym tor ten popadł w zaniedbanie. Po II wojnie światowej jedyny tor bobslejowy istniał w Karpaczu i został zdemontowany w 1970 roku. Polacy brali udział w zawodach bobslejowych podczas igrzysk olimpijskich w 1928, 1956, 1998, 2002, 2006 roku. Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie rozrywały się w latach 1949–1968.