Bobslej

Bobsleje jest zimową dyscypliną sportu, polegająca na zjeździe zawodników na saniach, także zwanymi bobslejami. Tor, po którym zjeżdżają zawodnicy jest wykonany z sztucznego lodu. Jego długość wynosi 1500-200 metrów, a spadek średnio 8-12 procent. Ponadto powinien on zawierać 15 zakrętów. W bobsleje rozgrywana jest konkurencja dwójek i czwórek mężczyzn, a także dwójek kobiet. Zwycięstwo zdobywa zespół z najkrótszym czasem wszystkich przejazdów. Liczba przejazdów zależy od rodzaju zawodów. Podczas Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata rywalizacja jest prowadzona na czterech ślizgach, natomiast w zawodach Pucharu Świata na dwóch.

Pierwszy klub bobslejowy został założony w 1897 roku w Sankt Mortiz w Szwajcarii. Nieco późnej ( 1914 rok) odbyły się pierwsze zawody bobslejowe na naturalnych torach, a w 1924 roku bobsleje znalazł się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix, kiedy to rozegrały się zawody czwórek mężczyzn.

Bobslej są to sanie wyścigowe używane do ścigania się w zawodach bobslejowych. Kadłub sani jest wykonany z lekkiego metalu lub tworzywa sztucznego i posiada opływowy kształt, zmniejszający opór powietrza. Oprócz tego sanie posiadają tak zwane płozy wykonane z stali. Bobsleje składają z dwóch par płóz połączonych specjalna ramą nośną. Ruchoma para płóz znajdująca się z przodu sani jest połączona z układem kierowniczym. Dodatkowo bolidy wyposażone są w składane pałąki, które używane są podczas popychania sań na starcie. Nieodłącznym elementem składającym się na sanie bobslejowe jest hamulec. Jego zastosowanie w tej dyscyplinie sportu jest nadzwyczaj ważne z uwagi na wysoką prędkość jaka jest osiągana przez zawodników. Często wynosi ona nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Pierwszy bobslej został skonstruowany w 1888 roku w Szwajcarii, a więc w tym samym miejscu, w którym po raz pierwszy odbyły się zawody bobslejowe. Pierwszy bobslej bardzo różnił się po względem wyglądu i konstrukcji od tego współczesnego. Składał się bowiem z połączenia dwóch metalowo-drewnianych sanek. Sanie mogły osiągać duże prędkości dzięki wyposażeniu w dwie wąskie płozy składające się z metalu. Wraz z upływem czasu bobsleje podlegały udoskonaleniom. Długość płozów została zmniejszona i zostały one podzielone na cztery części. Zostały one także zwężone, dzięki czemu wzrosła prędkość, do jakiej zawodnicy mogli się rozpędzać. Sanie zyskały bardziej opływowy kształt , co pozwalało na zmniejszenie oporu powietrza i osiąganie większych prędkości.

Obecnie używa się bobslejów dwu i czteroosobowych. Istnieje pewna norma co do wagi poszczególnych sani. Określa ją Międzynarodowa Federacja Bobslejowa. W związku z tym, waga bobsleja dwuosobowego nie może przekraczać 165 kilogramów (z zawodnikami 375 kilogramów), zaś czteroosobowego – 230 kilogramów (z zawodnikami 630 kilogramów). Długość bobsleja dwuosobowego nie może przekraczać 2,7 m, a czteroosobowego 3,8 m. W sytuacji, gdy masa bobsleja z zawodnikiem jest niewystarczająca, uzupełnia się ją specjalnym ciężarem.