Biegi narciarskie – sport uprawiany od tysięcy lat

cross-country-skiing-624246_1280Biegi narciarskie są jedną z najstarszych zimowych dyscyplin. To sport, który jest niezwykle popularny w krajach Europy Północnej, Kanadzie i Rosji, a w ostatnich latach bardzo szybko rozwija się także w Stanach Zjednoczonych, Europie Środkowej oraz w Polsce – głównie za sprawą wspaniałych sukcesów odnoszonych przez Justynę Kowalczyk, multimedalistkę olimpijską, mistrzynię świata i zdobywczynię Kryształowych Kul przyznawanych za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Narty używane są od tysięcy lat

Najstarsze wzmianki na temat narciarstwa biegowego pochodzą sprzed 20 tysięcy lat, kiedy to na sprzęcie podobnym do nart poruszały się ludy kolonizujące północne części kontynentu europejskiego, Azję oraz Amerykę Północną. Służyły także do polowania na dziką zwierzynę. Pierwsze narty z drewna, które przetrwały do naszych czasów, odnaleziono w Norwegii i mają około pięć tysięcy lat. Norwegia od wieków jest określana ojczyzną nart biegowych. Posługiwali się nimi Wikingowie, a to właśnie w tym kraju odbył się też pierwszy bieg narciarski – w 1976 roku w Christianii (obecnie Oslo). Były to zawody dla żołnierzy. Dopiero w XIX wieku rozpoczął się rozwój narciarstwa biegowego służącego rozrywce. Dyscyplina zyskała na popularności tak bardzo, że oczywistym stało się włączenie jej do programu pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w Chamonix w 1924 roku. Od tego czasu biegów narciarskich nie zabrakło na żadnych igrzyskach. Na początku w tych zawodach udział brali tylko mężczyźni, a kobiety rywalizują od 1952 roku. Do Polski narciarstwo biegowe na masową skalę dotarło na przełomie XIX i XX wieku. W 1919 roku powstał Polski Związek Narciarski, który do dziś dba o rozwój tej dyscypliny w naszym kraju.

Sprzęt narciarski

Bardzo prosto skompletować sprzęt do uprawiania narciarstwa biegowego. Wystarczą specjalne narty – długie i bardzo cienkie, dostosowane do wagi i wzrostu sportowca, wiązania, dwa kijki wykonane np. z włókna węglowego oraz specjalne, lekkie buty do narciarstwa biegowego. Bardzo ważne, aby wszystkie te rzeczy pasowały do stylu, którym zamierzamy biegać. W narciarstwie biegowym są dwa – dowolny, zwany też łyżwowym oraz klasyczny. Gdy już zbierzemy cały sprzęt, musimy jeszcze tylko posmarować narty woskiem dopasowanym do temperatury śniegu i wybranej techniki. I to już wszystko – w wygodnym, oddychającym ubraniu sportowym możemy od razu udać się na trasę biegową.

Trasy narciarskie w Polsce

Przygotowanie tras do narciarstwa biegowego to niełatwe zadanie w naszym kraju z powodu coraz wyższych temperatur. Jednak jeśli zima będzie śnieżna i mroźna, trasy pojawią się praktycznie w każdym mieście czy ośrodku narciarskim, najczęściej w parkach. Bez wątpienia prawdziwą stolicą nart biegowych jest Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie, gdzie można znaleźć 100 kilometrów doskonale przygotowanych tras, w tym takie, na których rywalizują najlepsi biegacze podczas Pucharu Świata. To właśnie tam odbywa się najważniejsza masowa impreza biegowa w Polsce – Bieg Piastów. Dobre trasy znaleźć można także w Dusznikach-Zdroju, Zakopanem, Ustrzykach Dolnych oraz w Wiśle.

Add Comment